Porady - pytania i odpowiedzi

2015-02-16 11:12 autor: marcinmarcin

9 598 odsłon

Czy jest naliczany podatek od darowizny?

Witam, moja mama otrzymała w darowiźnie mieszkanie 49m2 w 2010 roku, teraz chce je oddać w darowiźnie dla mnie i mojej żony. Czy w tej sytuacji jest naliczany podatek? czy trzeba odczekać 5lat czyli w naszej sytuacji do stycznia 2016 roku?
pozdrawiam
Marcin

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-16 13:49 autor odpowiedzi: barbarossa

    Wydaje mi się, że musi twoja mam odczekać 5 lat by przekazać Wam mieszkanie

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-24 09:17 autor odpowiedzi: Basko

    A nie lepiej zrobić umowę dożywocia w zamian za mieszkanie własnościowe

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-24 09:43 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli darowizna będzie na Pana i na żonę to:
    1. Pan nie zapłaci podatku, ze względu na ulgę podatkową określona w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (darowizny między bliskimi)
    2. Pana żona nie korzysta z uli określonej w art. 4a, może za to skorzystać z ulgi z art. 16. Ulga ta polega na tym, że w przypadku nabycia własności nieruchomości w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej (synowa zaliczana jest do tej grupy), nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

    Z ulgi żona może skorzystać jeżeli nie ma tytułu prawnego do innego lokalu lub budynku mieszkalnego (własność, najem, prawo spółdzielcze) oraz będzie zamieszkiwać będąc zameldowaną na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat.

    Można się zastanowić nad tym (zwłaszcza w wypadku kiedy żona nie spełnia przesłanek z art. 16), żeby darowizna była wyłącznie na Pana, a jeżeli Pan chce by żona była współwłaścicielem lokalu, może Pan z żoną zawrzeć umowę rozszerzającą wspólność małżeńską na nabyte mieszkanie.

    Jeżeli chodzi o podatek dochodowy (bo tu jest termin 5 lat od końca roku kalendarzowego, w któym nastąpiło nabycie) to Pana mama nie zapłaci tego podatku, bo dotyczy on odpłatnego zbycia nieruchomości, a darowizna jest czynnością prawną nieodpłatną. 

    Mama nie musi zatem na nic czekać chcąc dokonać darowizny.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2014-10-20 20:29 przez amelkasob

    Przepisanie mieszkania na wnuczkę

    Witam, moja matka ma dwoje dzieci i czworo wnuczat, przepisala swoje mieszkanie jednej wnuczce (od brata), nie informujac mnie o tym. Czy po jej smierci nalezy mi sie jako córce polowe mieszkania? Bardzo prosze o pomoc w sprawie.

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-10-13 14:39 przez Grzesiek_qaz

    Darowizna mieszkania na dziecko

    Witam,
    Mam pytanie dotyczące darowizny - mój ojciec chce przepisać na mnie kawalerkę zlokalizowaną w Warszawie (Śródmieście, okolice Jana Pawła II).
    Jakich dokumentów potrzebuję ja i on, żeby przepisanie mogło dojść do skutku?
    Co zrobić po przepisaniu mieszkania? Czy muszę zapłacić jakiś podatek, al...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-01-15 21:21 przez Ewabe

    Jak przepisać dom i mieszkanie

    Witam
    Rodzice chcą przepisać swój piętrowy dom na  mnie i barata. 
    Oni mieszkaja na jednym piętrze a chcą żeby teraz zamieszkała na drugim  moja córka z mężem by trochę się nimi zaopiekować. Ja mam mieszkanie własnościowe.
    Wstępnie z bratem rozmawialiśmy że najlepszym rozwiązaniem by było żebym po ś...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-01-08 10:07 przez YVO25

    Przepisanie domu na jedno z dzieci

    Jeżeli właścicielem  części domu odziedziczonego po wujku był ojciec a po jego śmierci przepisane zostaje na żonę i dzieci czy istnieje możliwość przepisania na jedno z dzieci? I czy jedno z rodzeństwa ma prawo zrzec się swojej części na siostrę czy jeżeli posiada własne dziecko musi koniecznie na n...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-12-28 19:53 przez roman65

    Przepisanie domu przez wujkow, jak?

    Od smierci moich dziadkow minelo 5 lat. Wujkowie oraz tato moj chca teraz przepisac caly dom na mnie. Wszyscy sa zgodni aby oddac mi go za darmo, poniewaz remontuję dom i opiekuje sie wujkiem. Jaka forma przepisania domu  bedzie najlepsza dla mnie? Dziekuje za odpowiedzi.

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania