Porady - pytania i odpowiedzi

2013-12-27 20:17 autor: monisiamikia

11 023 odsłon

Czy wnuczka ma prawo wykupic mieszkanie ze zniżkami po dziadkach?

Witam czy wnuczka miła  prawo wykupic mieszkanie komunalne po dziadkach gdy dziadkowie jeszcze żyli ze zniżkami a 2 córki o niczym nie wiedziały czy mają jakies prawa o zachowek lub jakies zadosc uczynienie zaznaczam ze dziadkoie byli osobami starszymi i z nimi trudno było sie dogadac w kwesti wykupu mieszkania jak się mozna dowiedzieć czy prawnie mieszkanie zostało przepisane dodam ze wnuczka miała znajomości w tbs dziekuje

Pytanie zaktualizowano 2013-12-27 20:19

dlaczego wnuczka twierdzi ze dziadkowie zaraz się wyprowadzili skoro to nie prawda bo mieszkali tam do smierci

Pytanie zaktualizowano 2013-12-28 20:56

dodam ze żadna z córek dziadków nie wiedziała ze zostało wykupione wnuczka nigdy nie interesowała się dziadkami jak to możliwe ze wykupiła to mieszkanie

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-27 21:48 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Mieszkanie komunalne może wykupić wyłącznie najemca. Dlatego albo wnuczka stała się najemcą przed wykupieniem albo mieszkanie wykupili dziadkowie a następnie zbyli lokal na rzecz wnuczki. 

  Należałoby dokładniej zapoznać się ze stanem faktycznym. Radziłbym rozpocząć działania od zapoznania się z księgą wieczystą związaną z lokalem. 

  Wnuczka może ewentualnie odpowiadać za zachowek gdyby dziadkowie wykupili mieszkanie i następnie zbyli go na rzecz wnuczki.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 12:18 autor odpowiedzi: monisiamikia

  wnuczka twierdzi ze dziadkowie się wyprowadzili jak ona kupila lokal a z mojej wiedzy ci państo nigdy się nie wyprowadzili z tego mieszkania przed kupnem mieszkania i po kupnie nadal mieszkali w tym lokalu aż do śmierci wnuczka z rodziną nigdy nie zamieszkali w tym lokalu tylko byli wlascicielami?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 19:24 autor odpowiedzi: prawne.org

  Dziadkowie nie musieli pytać się córek o zgodę na darowiznę czy scedowanie prawa do lokalu na rzecz wnuczki. Również kwestia czy wnuczka mieszkała tam z rodziną czy też nie ma tu żadnego znaczenia - jeśli lokal faktycznie jest w chwili obecnej własnościowy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 20:56 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jeżeli stała się najemcą lokalu a gmina przeznaczyła lokal do zbycia to mogła nabyć własność lokalu z bonifikatą.  Mieszkanie może bowiem wykupić wyłącznie najemca.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 20:56 autor odpowiedzi: monisiamikia

  ale na jakiej zasadzie mogła stac się najemcą gdyż dziadkowie żyli

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 20:56 autor odpowiedzi: monisiamikia

  i w jaki sposób nabyła zniżki po dziadkach skoro tylko dziadkowie mogli je wykupic córki starają sie o zachowek co mają zrobić w tej kwesti zeby prawda była po ich stronie

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 20:56 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Niektóre gminy w uchwłach dotyczących najmu lokali przewidują możliwość "przepisania" prawa najmu na inne osoby niż dotychczasowi najemcy.

  Każda gmina ustala swoje zasady najmu lokali komunalnych. Podobnie każda gmina ustala swoje zasady zbywania lokali na rzecz najemców - np. wysokość bonifikaty.

   

  Jedno jest jasne w sprawie - mieszkanie mógł (zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami) wykupić z bonifikatą wyłącznie najemca lokalu.

   

  W pierwszej kolejności należy w księdze wieczystej sprawdzić na jakiej podstawie wnuczka została wpisana jako właściciel lokalu - czy jest to umowa nabycia lokalu zawarta z gminą czy też umowa nabycia lokalu zawarta z dziadkami. W księdzie wieczystej związanej z mieszkaniem powinna być wskazana podstawa wpisu prawa własności.

  Bez tej informacji nie będzie można określić czy dzieci mogą starać się o zachowek.

  Jeżeli dziadkowie rozwiązali umowę najmu i taką umowę zawarła z gminą wnuczka a następnie wykupiła lokal to wówczas dzieci nie mają podstaw do ubiegania się o zachowek.

   

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 20:56 autor odpowiedzi: prawne.org

  Dodam jeszcze od siebie, że jeśli faktycznie najpierw doszło do scedowania prawa najmu lokalu komunalnego na rzecz wnuczki, a dopiero potem wnuczka wykupiła lokal na własność - to z roszczenia o zachowek też nie wyjdzie.

  Do obliczenia wysokości zachowku nie da się bowiem doliczyć obecnej wartości rynkowej tego lokalu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-29 14:03 autor odpowiedzi: monisiamikia

  mam jeszcze jedno pytanie czy jak wnuczka wykupiła to mieszkanie od miasta  to dlaczego w umowie pisze ze dziadkowie się wyprowadzili a to jest nie prawdą bo ci państwo mieszkali jeszcze długo lat tam a wnuczka tam nie mieszkała ani dnia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-04 17:20 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Być może ze względu na to, że gmina dopuszczała zawarcie umowy najmu przez osobę mieszkającą w lokalu po opuszczeniu lokalu przez dotychczasowych najemców (tak jest np. w Krakowie).

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2020-08-26 08:34 przez ewelina406@onet.pl

  Sprzedaż wykupionego komunalnego przed upł 5 lat (przekazane umową o dożywocie)

  Mama mieszka ze mną w moim wynajmowanym mieszkaniu. Jej komunalne było bardzo zadłużone. Spłaciłam całość i dałam pieniądze na wykup jej mieszkania komunalnego, w którym byłam zameldowana od 9-ciu lat.
  Pytanie czy jeśli przed upływem 5-ciu lat od wykupu mama przekaże mi mieszkanie w zamian za dożywo...

  kategoria: Prawo podatkowe

 • Dodano 2013-11-19 09:31 przez kornak20

  Zachowek?

  Witam!-Chciałbym sie dowiedziec jak wygląda sprawa z zachowkiem w moim przypadku-rodzice wykupili mieszkanie i przepisali na siostrę i szwagra za opiekę. Siostra nie mogąc podołac tym obowiązkom przepisała na drugą siostre zastrzegając sobie pokój na lat 20. Po smierci rodzicow siostra sprzedała mie...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-04-26 11:49 przez nazar8609

  Przepisanie mieszkania bez spłacania rodzeństwa

  witam serdecznie zanim wybiorę się wraz z Tatą do Prawnika chciałbym zasięgnąć rady tutaj a mianowicie sytuacja wygląda w ten sposób iż rok temu tata wraz z mamą wykupili mieszkanie na własność właścicielem mieszkania jest mój tata , który chciałby przepisać to mieszkanie na mnie czyli na swojego sy...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-02-02 15:55 przez ewa2311

  czy mieszkanie komunalne mozna dziedziczyc?

  Witam.Moja mama to starsza kobieta.Mieszka wraz z ojczymem w mieszkaniu komunalnym.Zameldowana jest tam od urodzenia corka mojego ojczyma.W tej chwili tam nie mieszka.Gdybym ja sie tam wprowadzila i zopiekowala sie starzymi rodzicami, czy mialabym prawo za opieke wykupic to mieszkanie ? czy prawo ma...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2014-10-21 18:38 przez Iwetta21

  Wykup mieszkania komunalnego a umowa dożywocia

  Witam. Babcia mojej dziewczyny chce wykupić mieszkanie komunalne od miasta ma zniżkę, ale nie ma pieniędzy. Ja jestem chłopakiem dziewczyny, która jest zameldowana z babcią, chciałbym wyłożyć pieniądze na wykup, ale czy babcia dziewczyny może na mnie i na dziewczynę je zapisać na dożywocie, tak aby ...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania