Porady - pytania i odpowiedzi

2013-12-03 09:49 autor: darokrawczyk

8 035 odsłon

Spadek majątku, podział

Witam. Mam taki problem, mieszkam w budynku rodzinnym który początkowo był zamieszkiwany tylko na parterze. Mieszkał tam mój maż z rodziną (matką) lata wstecz, jak się ożenił to jego mama dała mu poddasze do wyremontowania. budynek został podniesiony i wyremontowany tak że powstało tam 3 pokoje, kuchnia i łazienka. Jeszcze przed remontem zmarł ojciec mojego męża i majątek został zapisany w 1/2 dla mamy,1/4 dla siostry która już tam nie mieszka od 20 lat i 1/4 dla taty który już zmarł ale ja tam mieszkam od 40 lat.Moje pytanie brzmi gdyż teściowa zmarła i w testamęcie zapisała swoją część córce zmarłej już siostry mego męża. Wię ona jest teraz w posiadaniu 3/4 majątku, próbują ich część sprzedać lecz nie wiemy jak ma wyglądać podział majątku, gdyż mój mąż sam remontował całe piętro i posiadam wszystkie rachunki na tę rzecz. Czy jest to możliwe że ja będę musiała i ch splacać nawet z majego dorobku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-26 21:03 autor odpowiedzi: prawne.org

   

  Spadkobiercy Pani ojca (a więc i Pani) możecie w toku znoszenia współwłasności zgłosić do rozliczenia nakłady jakie poczyniliście w tym budynku. Wszystkie remonty, które podniosły wartość budynku będą rozliczone. Skoro siostry męża mają obecnie 3/4 udziałów to albo spłata na ich rzecz będzie pomniejszona o odpowiednią część tych nakładów, które poczyniliście, lub też w razie spłaty na waszą rzecz - otrzymacie wyższą spłatę. Warto oczywiście udokumentować co dokładnie zostało wykonane. Skoro doszło do podniesienia budynku to rozumiem, że jest dokumentacja techniczna, która najlepiej przedstawi cały zakres prac. 

  Advokat

  serwis prawne.org

   

   

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania