Porady - pytania i odpowiedzi

2013-07-11 14:00 autor: andszych

21 017 odsłon

Jak trzeba załatwić przepisanie mieszkania własnościowego na brata?

Witam.

Dwa lata temu zmarła nam mama, po śmierci zostawiła testament w którym przekazała mieszkanie własnościowe po 1/2 dla mnie i 1/2 dla mojego brata, jesteśmy sądownie współwłaścicielami mieszkania.  W związku z tym że ja mam spore zobowiązania względem banków i ścigają mnie komornicy chciałbym przekazać swoją część mieszkania mojemu bratu, jak mam to zrobić i jakie są związane z tym koszty. Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-14 13:54 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Odradzałbym nieodpłatne zbycie nieruchomości na rzecz brata (darowizna, dział spadku bez spłaty) ze względu na możliwość skorzystania ze skargi pauliańskiej.

  Stosownie do art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
  Według § 2 art. 527 KC, czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.


  W przypadku nieodpłatnej czynności prawnej zastosowanie w grę wchodzi art. 528 KC mówiący, że jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.


  Zgodnie z art. 529 KC, jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.

  Wskażę jeszcze art. 527 § 3 stosownie do którego, jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

  W przypadku działu spadku ze spłatą (odpłatna czynność prawna), gdyby wierzyciele złożyli skargę pauliańską to musiałby Pan obalić powyższe domniemanie i udowodnić, że brat nie wiedział o długach i że "ucieka" Pan przed zajęciem egzekucyjnym.

  Jeżeli więc zbędzie Pan udział na rzecz brata to trzeba się liczyć z możliwością podjęcia kroków przez wierzycieli w celu egzekucji z udziału w nieruchomości, mimo, że będzie to własność Pana brata a nie Pana (dłużnika).

  Oczywiście wierzyciele nie muszą dowiedzieć się, że odziedziczył Pan udział w nieruchomości, który można zająć w postępowaniu egzekucyjnym, ale ryzyko zawsze istnieje.

  Najbezpieczniejszym byłoby odpłatne zbycie udziału w nieruchomości na rzecz osoby obcej.

  Odpowiadałem kiedyś szczegółowo na podobne pytanie:

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-05-12 19:57 przez pojedynka

  Darowizna mieszkania jednemu z dzieci

  Chciałabym przekazać mieszkanie własnościowe w którym mieszkam najmłodszemu synowi. Dwóch starszych jest już zabezpieczonych i zgodzili się z moją decyzją.Co powinnam zrobić, jeśli chcę dalej mieszkać do śmierci w tym mieszkaniu? A jeśli synom po mojej śmierci coś się "odwidzi" i będą chcieli spłaty...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-09-25 21:12 przez naklejka27

  Czy to jest spadek?

  Witam mieszkam z tatą wykupiłam mieszkanie na tatę a on przepisał mi je w testamęcie mam jeszcze rodzeństwo które ma już swoje rodziny chciałbym wiedzieć czy po smierci taty mogą oni się ubiegać o to abym ich spłaćiła czy lepiej jakby tata przepisał mi to mieszkanie jako darowiznę oczywiście ja zapł...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-08-05 14:21 przez mkj25

  Przepisanie mieszkania na córkę jak to zrobić?

  Moja mama jast właścicielem mieszkania i chce to mieszkanie przepisać na mnie jak to zrobić i ile to kosztuje? Mam tylko świadczenie na niepełnosprawne dziecko i alimenty na synka. Proszę o poradę.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-09 16:59 przez maciek2031

  darowizna od babci

  babcia chce podarować mi mieszkanie o wartości okolo 120 tys jak przeprowadzić darowiznę i jakie poniesiemy koszta

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-08 09:35 przez DawidB

  Darowizna mieszkania na syna

  Chciałbym się dowiedzieć kilku spraw ziwązanych z darowizną mieszkania dla mnie (syna).
  Ojciec ma budynek pietrowy w którym na parterze znajduje się piekarnia.
  Góra była kiedyś tylko poddaszem które zaadaptowałem na mieszkanie. 
  Zrobiłem rysunek dźwigłem mury, dach, okna ścianki działowe. Powieżchni...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania