Porady - pytania i odpowiedzi

2012-08-28 11:59 autor: adonis

14 446 odsłon

Zachowek po wykupionym mieszkaniu

Witam,

Moja siostra jeszcze za życia ojca wykupiła mieszkanie komunalne na siebie. Mama zmarła kilka lat wcześniej. Czy reszta rodzeństwa ma prawo ubiegac się o zachowek czy całośc majątku zostaje przy siostrze. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-08-29 08:29 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Prawo najmu nie wchodzi w skład spadku.

  Jeżeli siostra była najemcą lokalu komunalnego i wykupiła to mieszkanie, to nie ma mowy o zachowku.

  Jeżeli ojciec był najemcą lokalu i wykupił go a następnie darował swojej córce to mieszkanie (już jako właściciel) to można mówić o zachowku. Darowizny dokonane przez spadkodawcę są bowiem doliczane do spadku przy obliczaniu zachowku należnego uprawnionym.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-29 09:38 autor odpowiedzi: adonis

  Bardzo dziękuję za  szybką odpowiedź. Inetersuje mnie jeszcze jedna kwestia. Czy jest jakiś określony czas na to by móc ubiegać się o zachówek w przypadku, gdy siostra  otrzymała mieszkanie w darowiźnie?  Czy sprawa może po kilku latach ulec przedawnieniu?

  Ocena odpowiedzi 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-09-01 07:48 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jeżeli siostra otrzymała zachowek w darowiźnie to roszczenie o zachowek przedawni się z upływem 5 lat od chwili śmierci spadkodawcy.

  Art. 1007 § 1 Kodeksu cywilnego - roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
  § 2 art. 1007 KC - roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.  

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-15 09:21 autor odpowiedzi: monisiamikia

  witam mam pytanie na jakiej zasadzie można wykupic mieszkanie skoro główni najemcy zyją i mieszkają w tym mieszkaniu czy takie mieszkanie mozna wykupić no chyba ze jakoś fikcyjnie?

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2011-07-13 12:22 przez NieWiem

  Czy przysługuje mi prawo do zachowku po wuju

  Zmarl brat mojego ojca ktory przepisal testamentem majatek na swoja zone . Wujostwo dzieci nie posiadali . Nie zyje takze moj ojciec ktory zmarl przed swoim bratem , Gdyby nie bylo testamentu bylabym wraz z siostra spadkobierca ustwawowym . Postepowanie spadkowe po wujku nie bylo przeprowadzone w kr...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2011-05-15 18:43 przez tosika51

  Spadek po ojczymie

  Mama sprzedała dom ojczyma zapisany na nią w testamencie. Powiedziała że mi się nic nie należy bo nie mam jego nazwiska. W sadzie ukryła moje istnienie, czy mam prawo do zachowku? Mam brata który jest synem ojczyma. Zakładając księgie wieczystą powinnam też być w sądzie? - mój brat był.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-08-11 08:27 przez tenia

  Zachowek dla bratowej lub bratanka

  Moja  żyjąca mama odręcznym testamentem uczyniła mnie jedyną spadkobierczynią. Czy bratowa /brat nie żyje/ lub dorosły bratanek mogą ubiegać się o zachówek

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-07-30 23:00 przez ala59

  Jak przepisać mieszkanie bez zachowku?

  Jestem bezdzietną wdową i chcialabym zapisać swoje własnościowe mieszkanie swojemu siostrzeńcowi , synowi nieżyjącej siostry w taki sposób aby nikt z pozostalej rodziny (moje pozostałe rodzeństwo i ich dzieci) nie rościli sobie żadnych praw do tego mieszkania, czyli żeby nie mogli ubiegać się o zach...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-01-10 11:25 przez kometa2

  Prawo do zachowku

  Pan X niedawno porzucił żonę dla innej kobiety i po rozwodzie ożenił się z nią. Przez 30 lat mieszkał z pierwszą zoną, z którą ma dwoje dzieci, we wspólnym mieszkaniu. W testamencie zapisał swoją część mieszkania jednemu ze swych dzieci. Pierwsza żona mieszka w ich byłym wspólnym mieszkaniu, jest wł...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania