Porady - pytania i odpowiedzi

2015-11-07 14:00 autor: Eska1954

17 872 odsłon

Dożywotnia i bezpłatna służebność mieszkania

Po śmierci ojca mama i trójka rodzeństawa dokonaliśmy działu spadku po ojcu i znieśliśmy współwłasność tytułem nieodpłatnym w ten sposób,że najmłodszy brat stał się właścicielem domu z ogrodem.Na rzecz mamy została zapisana dożywotnia i bezpłatna służebność mieszkania,polegajaca na prawie korzystania z całego budynku mieszkalnego.Jak to najczęściej bywa w tym przypadku także chcieliby się mamy pozbyć,bo 90-letnia staruszka zaczęła być ciężarem.Mama zajmuje pokój o powierzchni ok.10m2,a synowa żąda od niej uczestniczenia w kosztach takich jak podatek od gruntu,czy ubezpieczenie domu.Proszę o odpowiedź,czy to jest zgodne z prawem.Za prąd,gaz i wodę też żąda wg.mnie za wysokich sum,Koszty ogrzewania też rozłożone są na ilość osób,a nie zajmowanej powierzchni,nie chce przedstawić rachunków,tylko ustaliła wysokośc opłat na 300zł.Ja wiem,że jest to conajmniej o połowę za dużo.Pranie ja mamie robię,obiady codziennie przywożę,raz w tygodniu się u mnie kąpie.Mama nie chce iść do żadnego z rodzeństwa bo chciałaby dożyć na w domu,gdzie przeżyła 70lat swego życia.Czy sąd może określić wysokość opłat?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-15 16:05 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jak wskazują przepisy Kodeksu cywilnego, do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.

  Z kolei, przepisy o użytkowaniu mówią, że w stosunkach wzajemnych między użytkownikiem a właścicielem użytkownik ponosi ciężary, które zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki powinny być pokrywane z pożytków rzeczy.

  W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że do obciążeń użytkownika (a zatem i osoby, na rzecz której ustanowiono służebność mieszkania) należy zaliczyć podatki i inne ciężary publiczne, obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe. W przypadku prawa użytkowania lokalu mieszkalnego (służebności mieszkania) do tej kategorii dołączyć trzeba opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z lokalu.

  Mając na względzie powyższe należy wskazać, że żądanie właściciela domu jest zasadne. Oczywiście, o ile w umowie nie określono zasad ponoszenia ciężarów w inny sposób.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania