Porady - pytania i odpowiedzi

2015-07-18 11:48 autor: laura167@interia.eu

22 990 odsłon

Testament, Darowizna, Umowa dożywocia, Sprzedaż ?

Witam Serdecznie.Wraz ze Swoją córką czasem pomagamy sąsiadowi.Sąsiad w ramach wdzięczności zaproponował "przepisanie" na Mnie swojego mieszkania.Ja zaproponowałam,że mogę się zgodzić,ale pod warunkiem,że będę dożywotnio opłacać czynsz sąsiadowi.Sąsiad jest samotnym człowiekiem,nie ma żony,ani dzieci,ma siostrę i siostrzenicę,z którymi na skutek waśni nie utrzymuje w ogóle kontaktu.Mieszkanie spółdzielczo-własnościowe ma już od dawna wykupione na własność,powierzchnia około 56mKw w bloku czteropiętrowym-cena mieszkania,to około 120-150tys.zł.Dażymy się zaufaniem,więc możemy pozwolić sobie na pewnego rodzaju ustępstwa,ale niestety ale nie wiedziałam,że sprawy są tak prawnie skomplikowane dla osób niespokrewnionych.Testament - nie będzie możliwy ze względu na prawo do zachowku dla rodziny sąsiada, nawet jesli nie utrzymują jakichkolwiek kontaktów,bo niechcemy ingerować w sprawy wydziedziczania rodziny sąsiada,a zachowek jest określony w tym przypadku na 3/4 lub 1/2 wartości mieszkania,Darowizna - wiąże się z bardzo dużymi kosztami u notariusza-urzędu skarbowego, z rzędu 25-30 tys. zł, sumę którą można przeznaczyć na wyżywienie czy drobne remonty,poza tym od darowizny rodzina sąsiada może domagać się zachowka w kwocie 2/3 wartości mieszkania,Umowa sprzedaży - z możliwością wpisu dożywotniego zamieszkiwania przez sąsiada ? i np. z umówioną najniższą ceną za mieszkanie , i odprowadzeniu podatku u notariusza-urzędzie skarbowym w kwocie 2% wartości mieszkania , czyli około 4000 złUmowa Dożywocie - z określonymi prawami np. sąsiad ze względu na samotność chciałby stać się członkiem Naszej rodziny tzn. wspólne święta ,obiady itp., więc ta opcja jest raczej uciążliwa ze względu na żałobę po Moim Mężu , Czy ugodowo można byłoby zachować dotychczasowe relacje z sąsiadem tzn., rozmowy, pomoc w zakupach i leków, odwiedziny w szpitalu itp.,i odnieść się w tym w sporządzeniu do Umowy Dożywocia? Jakie byłby w ten czas opłaty dla notariusza i Urzędu Skarbowego? Proszę o pomoc w tej sprawie. Czy istniej jakieś inne rozwiązanie? Gdyż w ten czas byłabym zobowiązana 'przepisać' Nasze,tzn. Moje i byłego Męża mieszkanie ( jestem współwłaścicielem,własnościowe,56mKw,wartości około 120-150 tys zł) dla córki,aby rodzina Mojego zmarłego Męża nieubiegała się o zachowek,który byłby dla Nas bardzo dużym obciążeniem. Dziękuję za kilka słów porady. Pozdrawiam Mocno Wszystkich I Życzę Miłego Dnia. P.Laura.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-18 12:10 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Zachowek -  nie będzie obowiązku jego płacenia. Członkowie rodziny inni niż małżonek, zstepni i rodzice, nie są uprawnieni do zachowku. Czyli siostra i jej zstepni nie mogą żądać zachowku. 

  Testament - pamiętać należy o podatku od spadku, który jest taki sam jak od darowizny.

  Koszty notarialne umów sprzedaży, darowizny, dożywocia są takie same -  podstawą ich ustalenia jest wartość mieszkania. Ustalony jest koszt maksymalny, notariusz może wziąć mniej. Można, w sądzie, ubiegać się o zwolnienie z kosztów notariusza.

  Umowa o dożywocie - strony mogą ustalić zakres obowiązków nabywcy nieruchomości. 

  Do zachowku po mężu uprawnieni są tylko Pani jako jego żona oraz jego dzieci. 

  laura167@interia.eu skomentował/a odpowiedź 2015-07-18 12:30

  Dziękuję za odpowiedz. Ale nawiązując : "Koszty notarialne umów sprzedaży, darowizny, dożywocia są takie same - podstawą ich ustalenia jest wartość mieszkania." Jeśli mieszkanie wycenione jest na wartość 120-150 tys. zł , i przez całe Moje życie opłacane, remontowane, zapłacone za wykupienie itd.,itp., Czy mam rozumieć, że w przypadku darowizny, umowy dożywocia lub sprzedaży w przypadku I,II lub III Grupy braku pokrewieństwa opłata będzie się wahała w przedziale 25-35 tys. zł jako koszty dla notariusza/Urzędu skarbowego ?' Bo Ja odniosłam wrażenie z informacji, że np. dla I Grupy pokrewieństwa sporządzając Umowę Darowizny dla córki jesteśmy zmuszone ponieść opłatę wysokości 2% wartości mieszkania, nie zaś 12,16 lub 20% , które wg Mnie odnosiłaby się do III Grupy czyli Naszego sąsiada. Pozdrawiam Miło.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-18 12:11 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Dodam, że prawo spółdzielcze własnościowe nie może być przedmiotem umowy o dożywocie. Przedmiotem tej umowy może być wyłącznie prawo własności nieruchomości.

  laura167@interia.eu skomentował/a odpowiedź 2015-07-18 16:16

  Dziękuję. W takim razie w przypadku spisania Testamentu i Umowy Darowizny przez sąsiada mamy do czynienie z odmiennymi zastosowaniami w prawie spadkowym dla osób niespokrewnionych jak dla Rodziny. Tak, równocześnie Ja jak i sąsiad jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami mieszkania/nieruchomości, którą wykupiliśmy w latach 2008. Więc w takiej sytuacji jak się przedstawiałaby możliwość sporządzenia Umowy sprzedaży nieruchomości lub Umowy dożywocia porównywalnie dla III Grupy - w kwestii opłat notarialnych oraz Urzędowych ( statystycznie ) ? Pozdrawiam Serdecznie. P.Laura.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-18 19:53 autor odpowiedzi: Basko

  Pani Lauro najlepsza jest umowa o dożywocie spisana u notariusza. Koszty dużo mniejsze.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-22 09:28 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Opłaty notarialna:

  Maksymalna stawka notarialna za zbycie (np. sprzedaż, darowizna, umowa o dożywocie) nieruchomości o wartości 150.000 zł będzie wynosiła 1370 zł. Do tego 23% podatku VAT.

  Jeżeli przedmiotem umowy jest zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu to maksymalna stawka wynosi połowę z tej dla zbycia własności nieruchomości (czyli 685 zl + 23% VAT).

   

  Podatek:

  Nabycie w drodze spadku lub darowizny, przedmiotu o wartości 150.000 zł, przez osobę zaliczoną do III grupy podatkowej (osoby obce)  - 27.786,30 zł

  Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży lub umowy o dożywocie, której przedmiotem jest nieruchomość o wartości 150.000 zł – 3000 zł.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2014-10-20 20:29 przez amelkasob

  Przepisanie mieszkania na wnuczkę

  Witam, moja matka ma dwoje dzieci i czworo wnuczat, przepisala swoje mieszkanie jednej wnuczce (od brata), nie informujac mnie o tym. Czy po jej smierci nalezy mi sie jako córce polowe mieszkania? Bardzo prosze o pomoc w sprawie.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2014-07-23 15:59 przez Marta Wysok

  Przepisanie domu i spłata rodzeństwa

  Moji rodzice chcą przepisać na mnie i mojego męza swój dom w zamian za dośmiertne mieszknie i opiekę nad nimi. Mam jednak jeszcze dwie siostry .Jaką umowe należy zawrzeć z rodzicami aby ominąć podatek? Jak wygląda spłata rodzeństwa?Czy wogóle jest taka konieczność?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2014-01-21 13:30 przez mama122

  Czy rodzina moze uniewaznic darowizne za opieke?

  witam. pochodze z duzej rodziny, moi rodzice kilka lat temu zapisali swoje mieszkanie jednej z moich siostr. nie dawno okazalo sie ze to mieszkanie zostalo zapisane "za opieke" , nasza mama jest po wylewie i potrzebuje pomocy, obdarowana siostra mieszka w innym kraju niz rodzice i nie zamieza wracac...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-11-26 02:31 przez celmar13

  Czy matka może w testamencie odwołać darowiznę?

  Rodzice przekazali synowi i synowej w formi darowizny dom, który wspólnie zamieszkiwali oraz działkę. 9 lat temu ojciec zmarł. Matka nadal mieszka w części domu - zgodnie z zapisem o dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej na rzecz rodziców. Syn od lat jest uzależniony od alkoholu. Z powodu...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2016-04-28 22:38 przez piotras55555

  Przepisanie domu dla jednego z czwórki rodzeństwa

  Sprawa wyglada tak, Ojciec jest właścicielem domu, ma zamiar przepisać go na jedno z czwórki swoich dzieci, jakie zaobowiązania ma te dziecko wobec reszty swojego rodzenstwa ? DOM został wyceniony na 240 tys. te dziecko również zdeklarowało sie że bedzie mieć Ojca pod swoją opieką do końca życia, oj...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania