Porady - pytania i odpowiedzi

2015-03-21 16:50 autor: j1938@interia.eu

8 121 odsłon

Zadośćuczynienie za zwolnienie w stanie wojennym

Zostałam zwolniona w okresie stanu wojennego 31 grudnia 1981 roku  za to,że pomagałam studentom Politechniki Sląskiej kiedy to studenci strajkowali.To było powodem,że dyrektor zakładu w którym pracowałam jako kier.dz.socjalnego mojego zwolnienia .W tym czasie zwolniono chyba ok.150 osób (niewygodnych dyrekcji zakładu).Ja wniosłam sorawę do Sądu Pracy ,który mnie przywrócił do pracy,jednak stan mojego zdrowia (po tym przeżyciu) był na tyle zły,że nie byłam w stanie dalej pracować.Skończyło się na tym,że przeszłam na rentę.Mam teraz 77 lat i dość niską emeryturę,która mi nie starcza na leki,bo cały czas jestem pod opieką lekarską.Czy mogę w związku z tym ubiegać się o jakiś dodatek do renty? Co mam zrobić aby skorzystać z możliwości o której słyszałam w radio,gdzie mowa jest o 400 zł.dodatku.Proszę o poinformowaniu mnie czy jest taka możliwość abym mogła z tego skorzystać.Ewentualnie proszę o wskazanie mi gdzie mogę zaczerpnąć dokładnych w tej sprawie informacji.Serdecznie pozdrawiam Janina z Gliwic.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-13 22:41 autor odpowiedzi: smiling

  Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, osoby represjonowane za walkę o niepodległość Polski mogą ubiegać się o stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwu na podstawie tzw. ustawy lutowej z 1991 r. Jakie przesłanki trzeba spełnić, by uzyskać rekompensatę?

  Zgodnie z art. 8 ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, osobie, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia albo wydano decyzję o internowaniu w związku z wprowadzeniem w dniu 13 grudnia 1981 r. w Polsce stanu wojennego, przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę wynikłe z wykonania orzeczenia albo decyzji. W razie śmierci tej osoby uprawnienie to przechodzi na małżonka, dzieci i rodziców.

  Prawo ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie mają również osoby, co do których zapadły orzeczenia uniewinniające lub umarzające postępowanie z powodu nie popełnienia czynu, braku danych dostatecznie uzasadniających jego popełnienie lub braku przestępstwa, a które wcześniej nie wystąpiły ze stosownym wnioskiem w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania karnego.

  Art. 11 ust. 2 ustawy pozwala wyjątkowo dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia nawet wówczas, gdy wobec wnioskodawcy nie toczyło się żadne postępowanie, a mimo tego w ramach represji został pozbawiony życia lub wolności. Represej te bowiem najczęściej były pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych - a zatem nie mogło toczyć się postępowanie zakończone orzeczeniem wymagającym unieważnienia.

  W każdym jednak wypadku wymagane jest udowodnienie, że represje były następstwem działania na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego lub były stosowane z powodu takiej działalności. Zachowanie osoby represjonowanej zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo musi zmierzać do odzyskania niepodległości. Osoba represjonowana musi mieć w okresie swojej działalności świadomość tego, że swoim postępowaniem wzmacnia działania prowadzące do odzyskania niepodległości
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-13 22:52
  Komu przysługuje odszkodowanie za represje?

  smiling skomentował/a odpowiedź 2015-07-13 22:54

  należy przeczytać i zdecydować co zrobić pozdrawiam

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania