Porady - pytania i odpowiedzi

2010-08-19 10:05 autor: ogrodnik

17 789 odsłon

Wspólna nieruchomość a egzekucja - jak zabezpieczyć się przed roszczeniami?

Jestem właścicielką 4/6 nieruchomości. Po 1/6 posiadają córki. Jedna z nich /zamieszkująca ze mną/ jest b. zadłużona i ma zajęte przez komornika pobory.

Nieruchomość musimy sprzedać ze względu na niemożność ponoszenia kosztów utrzymania domu. Chce za uzyskane pieniądze kupić sobie kawalerkę a córce oddzielne mieszkanie. Jak je zabezpieczyć przed egzekucją komorniczą. Dodaje, ze z córką mieszka moja 20 letnia wnuczka.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-08-08 12:50 autor odpowiedzi: BPPIPP BIUREX

  Nie pisze pani nic więcej tylko to, że posiadacie panie wspólną nieruchomość. Nie pisze tez pani czy córka (zadłużona) ma stałą pracę i czy komornik wszczął postępowanie egzekucyjne na nieruchomości. Postaram sie jednak odpowiedzieć na Pani pytanie:

  Jeśli komornik nie zrobił obciążającego wpisu na księdze wieczystej nieruchomości, możecie ją panie sprzedać. Zabezpieczeniem dla państwa będzie oświadczenie przed notariuszem złożone przez pani córkę o tym, ze nie rości sobie praw do nieruchomości i zgadza sie na jej zbycie. Jeśli natomiast komornik wszczął postępowanie egzekucyjne zabezpieczając pani nieruchomość to nie możecie panie nic zrobić - tylko spłacić wspólnie zadłużenie córki, chyba, ze komornik wyda zgodę na zbycie przedmiotu egzekucji ( w tym przypadku nieruchomości) jeśli sprzedacie panie nieruchomość należy wówczas nakłonić córkę aby ogłosiła swoja upadłość i brak wypłacalności. Koniecznie należy to zrobić w tej kolejności. Następnie należy skierować sprawę do sądu wnioskując o zdjęcie odpowiedzialności materialnej za długi córki. Ona natomiast musi napisać oświadczenie, ze nie rości sobie żadnych praw do kupionych przez panie (za sprzedana nieruchomość) mieszkań.

   

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-20 11:11 autor odpowiedzi: bacha52

  trzeba  sporządzić odpowiednią umowę notarialną przy zakupie

  Oceń odpowiedź 0 17

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy