Senior.pl - aktywni w każdym wieku


Porady - pytania i odpowiedzi2011-03-08 23:55 autor: matti

23717 odsłon

Post w Kościele Katolickim - zasady

Kategoria: Chrześcijaństwo

Jakie są aktualnie dni obowiązującego w Kościele Katolickim postu? Czy w Wielkim Poście coś się zmienia w stosunku do"zwykłych" okresów?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-03-10 01:27 autor odpowiedzi: ostatek

  Kodeks Prawa Kanonicznego rozróżnia:

  1.) post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (abstinentia);

  2.) post ilościowy czyli pożywanie do sytości raz dziennie (ieiunium);

  3.) post ścisły czyli post ilościowy połączony z jakościowym (ieiunium et abstinentia).

  Ad 1. Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu (ius ex carne); nie zabrania pożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw (condimenta) nawet z tłuszczu zwierzęcego (kan. 1250).

  Ad 2. Post ilościowy polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia; nie zabrania wszelako rannego i wieczornego posiłku, przy którym jednak co do ilości pokarmów przestrzegać należy przyjętych zwyczajów miejscowych. Nie jest również wzbronione pożywanie potraw mięsnych i ryb przy tym samym posiłku; wolno także brać posiłek do sytości wieczorem zamiast w południe (kan. 1251)

  Ad 3. Post ścisły polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych; dlatego też, jeżeli obowiązuje post ścisły, należy zachować przepisy odnoszące się zarówno do postu ilościowego, jak i do postu jakościowego.

  Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (lex solius abstinentiae) obowiązuje we wszystkie piątki całego roku (kan. 1252 § l).

  Post ścisły czyli tak co do ilości jak co do jakości zachować należy: w środę popielcową, piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia (kan. 1252 § 2).

  Post ilościowy (ieiunium) obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu, tj. w poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły) i czwartki (kan. 1252 § 3).

  W niedziele i święta nakazane (festa de praecepto), z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, post nie obowiązuje; jeżeli wigilia przypadnie na niedzielę, to postu nie przenosi się na sobotę (kan. 1252 § 4) . Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, a nie jak dotychczas, w Wielką Sobotę w południe. Jeżeli w jakiejś miejscowości któreś ze świąt nakazanych jest zniesione lub przeniesione na najbliższą niedzielę, post nie przestaje w tym dniu obowiązywać. W niedziele wielkopostne nie ma postu; w święta natomiast nakazane, przypadające w Wielkim Poście, post obowiązuje .

  Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych obowiązuje tych wszystkich, którzy ukończyli siódmy rok życia (kan. 1254 § 1).

  Ci jednak, którzy po ukończeniu siódmego roku życia nie mają używania rozumu, nie są obowiązani do zachowania postu jakościowego (zob. kan. 12).

  Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 21 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku (kan. 1254 § 2).

  Na podstawie - Ks. Franciszek Bączkowicz CM, Prawo Kanoniczne. Podręcznik dla duchowieństwa, T. II

  Od kilku lat nie obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjna polska/postna  wieczerza jest w gruncie rzeczy słowiańską tradycją - Dziady Zimowe.

  http://www.klub.senior.pl/p-religioznawstwo-i-ekumenizm-post535682/postcount1167.html

  Kiedyś posty (zwłaszcza Wielki Post) były przestrzegane bardzo rygorystycznie. W czasach wprowadzania i umacniania się chrześcijaństwa na ziemiach polskich, np. w czasach króla Bolesława Chrobrego, za łamanie postu wybijano grzesznikowi zęby. Piszę o tym, bo od dłuższego czasu gnębi mnie królewski powrót do wiary przodków (?) i słowiańskie węże na nagrobku.

  halinka41

  halinka41 skomentował/a odpowiedź 1970-01-01 01:00

  Bardzo dobry artykuł.

  Oceń odpowiedź 6 22

  skomentuj

 • 2013-02-15 15:34 autor odpowiedzi: katoliczka

  "Ad 3. .................Post ścisły czyli tak co do ilości jak co do jakości zachować należy: w ..,.......soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia (kan. 1252 § 2).Post ilościowy (ieiunium) obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu, tj. w poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły) i czwartki (kan. 1252 § 3).

  .

  .

  4) . Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę"

  Co to za horrenda ? Kto to wypisuje?

  Dobrze, że chociaż dodano, że "Od kilku lat nie obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia".

  Czy ktoś kompetentny mógłby kompetentnie się wypowiedzieć?

  Katoliczka.

  Oceń odpowiedź 8 7

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Mój profil

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi

Np. emerytura, ZUS | popularne tematy

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Chrześcijaństwo

Eksperci radzą

Tematy

Poprzednie pytania

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X