Porady - pytania i odpowiedzi

2011-03-08 23:55 autor: matti

28 004 odsłon

Post w Kościele Katolickim - zasady

Jakie są aktualnie dni obowiązującego w Kościele Katolickim postu? Czy w Wielkim Poście coś się zmienia w stosunku do"zwykłych" okresów?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-03-10 01:27 autor odpowiedzi: ostatek

  Kodeks Prawa Kanonicznego rozróżnia:
  1.) post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (abstinentia);
  2.) post ilościowy czyli pożywanie do sytości raz dziennie (ieiunium);
  3.) post ścisły czyli post ilościowy połączony z jakościowym (ieiunium et abstinentia).
  Ad 1. Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu (ius ex carne); nie zabrania pożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw (condimenta) nawet z tłuszczu zwierzęcego (kan. 1250).
  Ad 2. Post ilościowy polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia; nie zabrania wszelako rannego i wieczornego posiłku, przy którym jednak co do ilości pokarmów przestrzegać należy przyjętych zwyczajów miejscowych. Nie jest również wzbronione pożywanie potraw mięsnych i ryb przy tym samym posiłku; wolno także brać posiłek do sytości wieczorem zamiast w południe (kan. 1251)
  Ad 3. Post ścisły polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych; dlatego też, jeżeli obowiązuje post ścisły, należy zachować przepisy odnoszące się zarówno do postu ilościowego, jak i do postu jakościowego.

  Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (lex solius abstinentiae) obowiązuje we wszystkie piątki całego roku (kan. 1252 § l).

  Post ścisły czyli tak co do ilości jak co do jakości zachować należy: w środę popielcową, piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia (kan. 1252 § 2).

  Post ilościowy (ieiunium) obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu, tj. w poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły) i czwartki (kan. 1252 § 3).

  W niedziele i święta nakazane (festa de praecepto), z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, post nie obowiązuje; jeżeli wigilia przypadnie na niedzielę, to postu nie przenosi się na sobotę (kan. 1252 § 4) . Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, a nie jak dotychczas, w Wielką Sobotę w południe. Jeżeli w jakiejś miejscowości któreś ze świąt nakazanych jest zniesione lub przeniesione na najbliższą niedzielę, post nie przestaje w tym dniu obowiązywać. W niedziele wielkopostne nie ma postu; w święta natomiast nakazane, przypadające w Wielkim Poście, post obowiązuje .

  Post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych obowiązuje tych wszystkich, którzy ukończyli siódmy rok życia (kan. 1254 § 1).
  Ci jednak, którzy po ukończeniu siódmego roku życia nie mają używania rozumu, nie są obowiązani do zachowania postu jakościowego (zob. kan. 12).

  Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 21 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku (kan. 1254 § 2).

  Na podstawie - Ks. Franciszek Bączkowicz CM, Prawo Kanoniczne. Podręcznik dla duchowieństwa, T. II

  Od kilku lat nie obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjna polska/postna  wieczerza jest w gruncie rzeczy słowiańską tradycją - Dziady Zimowe.
  http://www.klub.senior.pl/p-religioznawstwo-i-ekumenizm-post535682/postcount1167.html

  Kiedyś posty (zwłaszcza Wielki Post) były przestrzegane bardzo rygorystycznie. W czasach wprowadzania i umacniania się chrześcijaństwa na ziemiach polskich, np. w czasach króla Bolesława Chrobrego, za łamanie postu wybijano grzesznikowi zęby. Piszę o tym, bo od dłuższego czasu gnębi mnie królewski powrót do wiary przodków (?) i słowiańskie węże na nagrobku.

  halinka41

  halinka41 skomentował/a odpowiedź 1970-01-01 01:00

  Bardzo dobry artykuł.

  Oceń odpowiedź 7 22

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-15 15:34 autor odpowiedzi: katoliczka

  "Ad 3. .................Post ścisły czyli tak co do ilości jak co do jakości zachować należy: w ..,.......soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia (kan. 1252 § 2).Post ilościowy (ieiunium) obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu, tj. w poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły) i czwartki (kan. 1252 § 3).

  .

  .

  4) . Wielki Post kończy się o północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę"

  Co to za horrenda ? Kto to wypisuje?

  Dobrze, że chociaż dodano, że "Od kilku lat nie obowiązuje post w wigilię Bożego Narodzenia".

  Czy ktoś kompetentny mógłby kompetentnie się wypowiedzieć?

  Katoliczka.

  Oceń odpowiedź 9 9

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Mój profil

Na skróty

Książka za porady

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Chrześcijaństwo

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X