Strona głównaChorobyMaxigra będzie refundowana?

Maxigra będzie refundowana?

Po sześciu miesiącach od momentu wejścia na rynek producent Maxigry, leku na zaburzenia erekcji, myśli o jej zgłoszeniu do refundacji. Jesienią wniosek w tej sprawie najprawdopodobniej trafi do Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej producent leku przeprowadzi konsultacje społeczne i środowiskowe.
Producent specyfiku będzie ubiegał się o refundację z uwagi na terapeutyczną rolę tego leku w poprawie zdrowia mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji.

Stosowanie leku ma szczególne znaczenie dla pacjentów, u których zaburzenia erekcji są naturalnym następstwem starzenia się organizmu, chorób przewlekłych (takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, depresja, łagodny rozrost stercza, padaczka, uszkodzenia rdzenia kręgowego) oraz wynikiem przebytych zabiegów chirurgicznych (prostatektomii).

W wymienionych powyżej chorobach przewlekłych zaburzenia erekcji są jednym z najczęstszych następstw. Tak więc chorzy mężczyźni nie tylko na co dzień walczą z poważną, przewlekłą chorobą, ale i borykają się z powodowanymi przez nią problemami w intymnej sferze życia. Trzeba przy tym pamiętać, że zaburzenia erekcji to nie tylko problem w sferze zdrowotnej, ale i częsta przyczyna depresji, niskiej samooceny i rozpadu związku.

Za refundacją medykamentu przemawiają nie tylko czynniki medyczne, ale i ekonomiczne - pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe muszą ponosić wysokie koszty leków na ich podstawowe schorzenie i często nie stać ich na wydatkowanie dodatkowych środków na leczenie zaburzeń erekcji. Dzięki refundacji leku terapia zaburzeń erekcji stałaby się dostępna dla dużo szerszej niż dotychczas grupy pacjentów. Warto również przytoczyć argument ekonomiczny ważny z punktu widzenia Państwa – refundacja nie obciąży mocno budżetu Państwa, ponieważ cena leku nie jest wysoka.

Obecnie jedna tabletka leku w dawce 50 mg kosztuje ok. 20 zł a jedna tabletka w dawce 100 mg ok. 24 zł. Ponadto refundacja mogłaby przyczynić się do obniżenia wydatków Państwa w zakresie leczenia następstw nieleczonych zaburzeń erekcji. Ocenia się, że zaburzenia erekcji mogą dotyczyć nawet:
• 2 na 3 pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
• co 2-giego pacjenta z cukrzycą
• 8 na 10 pacjentów z depresją
• 8 na 10 pacjentów z łagodnym rozrostem stercza
• 6 na 10 pacjentów, którzy przeszli zabieg prostatektomii.

Jest to również problem występujący u znacznego odsetka pacjentów z padaczką oraz urazami kręgosłupa i wynikającymi z nich schorzeniami neurologicznymi. Zaburzenia erekcji mogą dotyczyć aż 1,5 miliona mężczyzn w Polsce, z czego większość nie zgłasza się po poradę do lekarza. W ostatnim czasie przeprowadzono dwa badania dotyczące zaburzeń erekcji, z których wynika m.in., że tylko niewielki odsetek mężczyzn (20%) wie, że zdolność do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego jest objawem zdrowia, zaś dysfunkcje erekcji często są pierwszym symptomem choroby.

Znakomita większość mężczyzn deklaruje chęć stosowania leków i aktywnie poszukuje na ten temat informacji. Jednak wciąż tylko 5% spośród nich poddaje się leczeniu. Przyczynami są obawa przed ośmieszeniem się przed partnerką, wstyd przed przyznaniem się do istniejącego problemu przed lekarzem, brak edukacji seksualnej, szerokiej informacji o sposobach leczenia a także zbyt wysoka cena dotychczas dostępnych leków.

Pomysł producenta leku wpisuje się również w Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015. Jego celem jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród osób starszych i niepełnosprawnych. Program zakłada popularyzację idei aktywnego starzenia się, podniesienie sprawności psychofizycznej osób niepełnosprawnych oraz poprawę jakości ich życia.

Maxigra to pierwszy polski produkt leczniczy oparty na sildenafilu wspomagający erekcję. Jest to zarazem pierwszy odpowiednik sildenafilu w Unii Europejskiej. Lek jest stosowany w terapii zaburzeń erekcji. Produkt przeznaczony jest dla mężczyzn. Należy go przyjmować na ok. 60 minut przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Sildenafil działa przez ok. 5-6 godzin.

W tym czasie mężczyzna przyjmujący preparat może odbyć kilka stosunków płciowych, bez konieczności sięgania po kolejną tabletkę. Medykament jest wydawany na podstawie recepty. Jest dostępny w aptekach od kwietnia 2007 roku.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:50:56, 14-09-2007 SeniorAdam

    Zastanawiam się, czy jako osobie starszej przysługiwało by mi prawo do refundowanej maxigry, czy nie. Może ktoś z państwa orientuje się lepiej w tej problematyce, bądź po prostu lepiej zrozumiał ten tekst?
  • 20:10:28, 14-09-2007 Lila

    Łał...ale figlarz z Ciebie ...

    Powinna stanowczo być refundowana,bo żal pupę ściska iż częstotliwość miłości ma być zależna li tylko od portfela....


    ps.swoją drogą miło wspomnieć jak bzy pachniały ...i to wystarczyło,no nie ?
  • 13:47:50, 24-09-2007 SeniorAdam

    Nie czuję sie za bardzo figlarzem..(może tylko czasami...) Uważam że po prostu każdy człowiek, nawet w dojrzałym wieku, ma prawo do normalności. A normalność to przecież także współżycie z małżonką... PS: Czasy bzów rzeczywiście były piękne, choć wierzę że i dziś życie może być piękne! Nie możemy dać sobie wmówić że świat i jego uroki są tylko dla młodzików.
  • 16:38:57, 25-10-2007 starszy.pan

    Jak najbardziej się zgadzam. Sam mam już swoje lata, a wcale nie przechodzi mi ochota na „te sprawy“. Moja żona nie narzeka na brak wrażeń, mimo, że oboje mamy już dobrze po 50. Uważam, że każdy powinien mieć na to szansę. Refundacja maxigry – tak, jak najbardziej!
  • 23:51:10, 30-10-2007 andrzej5

    Dużo się mówi o zdrowiu w rodzinie . O tym że sprawny i zadowolony mężczyzna jest bardziej wydajny w pracy i mniej choruje.! Przecież kobiecie też się coś należy. Zastanawiam się czy nasi DECYDENCI to zrozumieją że mniejsza ilość dni opuszczonych w pracy to mniejsze koszty dla ZUS.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy