Strona głównaZdrowieDługowieczność zależy od stylu życia, nie genów

Długowieczność zależy od stylu życia, nie genów

Kiedy w naszym kręgu kulturowym dominowała teoria Marksa, eksperci z różnych dziedzin wskazywali na środowisko jako fundament zarówno dla rozwoju osobowości, jak i ewentualnego narażenia na choroby. Potem sytuacja diametralnie się zmieniła i w ostatnich latach uzasadnieniem dla przeróżnych dolegliwości miały być geny. Dziś trendy te wydają się mieć podobną siłę oddziaływania. Uczeni odkryli ostatnio, że geny są mniej istotne niż styl życia, jeśli chodzi o długowieczność.
Jeśli rodzice cieszą się długim i zdrowym życiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci również doświadczą długiej egzystencji. Naukowcy potwierdzają, że geny mają istotny wpływ na długowieczność. Zaznaczają jednak, że prowadzony styl życia w jeszcze większym stopniu oddziałuje na szanse dożycia sędziwego wieku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu przeanalizowali dane z badania o nazwie „1913 Men". Badanie rozpoczęło się w 1963 roku w grupie 50-letnich mężczyzn, którzy mieszkali w Göteborgu. Uczestnicy badania zostali zbadani na początku testów, a następnie w wieku 54, 60, 67, 75 i 80 lat. Co dziesięć lat przyjmowano do badań nowe grupy 50-letnich mężczyzn. Dzięki temu naukowcy uzyskali unikalne dane umożliwiające im ocenę występowania chorób w różnych pokoleniach, jak również w określonych grupach wiekowych. Spośród 855 mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu od początku, 13% dożyło wieku 90 lat.

Naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki, jak palenie papierosów, picie kawy, a także status społeczno-ekonomiczny, fizyczna zdolność do pracy oraz poziom cholesterolu. Okazało się, że osoby, u których niegenetyczne czynniki chorób były zminimalizowane, miały największe szanse na dożycie dziewięćdziesięciu lat.

To, jak mówią naukowcy, jest to dobra wiadomość dla wszystkich, bo pokazuje, że długość życia nie jest silnie zdeterminowana przez coś poza naszą kontrolą, tj. geny. Mamy na nią wpływ poprzez zmianę negatywnych przyzwyczajeń.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:04:54, 19-02-2011 przekora

    Czytałam wiele artykułów z których wynikało, że kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie. Korzystnie wpływa na funkcje poznawcze naszego mózgu, itp. Więc ja to jest naprawdę z tą kawą?
  • 18:46:00, 20-02-2011 Eliza2

    Nie zależy mi na długowieczności. Marzy mi się jedynie zdrowie do końca moich dni <marzyć mi wolno >. Sądzę, że długowieczność to jednak współdziałanie genów, pogodnego usposobienia i prowadzonego trybu życia. I chyba, za żaden z tych aspektów życia nie jesteśmy w całości odpowiedzialni.
    O kawie czytałam tyle sprzecznych opinii, każda opierała się na "wiarygodnych badaniach", że przestalam się tym zajmować. Piję ją, pamiętam o negatywnych aspektach picia tej używki i staram sie uzupełniać niedobory.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy