Strona głównaEdukacjaSprawny umysł w dojrzałym wieku

Sprawny umysł w dojrzałym wieku

Nie jesteśmy w sposób zupełny zdeterminowani genami. Pozostaje wiele sfer aktywności, dzięki którym mamy wpływ na swój organizm. A one mogą sprawić, że dłużej będziemy dobrze funkcjonować. Co zatem robić? Oto kilka popularnych, ale - jak zapewniają eksperci - skutecznych porad, co czynić, aby długo cieszyć się dobrą kondycją umysłu. Warto je więc powtarzać, może nawet jak mantrę...
Sprawny umysł w dojrzałym wieku [© Pavel Losevsky - Fotolia.com] Zajmij czymś umysł

To, czy krzyżówki, sudoku i inne łamigłówki faktycznie pomogą utrzymać dobrą kondycję mentalną, nie jest ugruntowane naukowo. Jednakże, brak wykształcenia jest silnym predyktorem zaburzeń poznawczych. Im więcej próbowałeś/aś się nauczyć, tym lepiej będziesz sobie radzić w podeszłym wieku. Kluczem może być ciągłe angażowanie się w nowe przedsięwzięcia, a to, co nieznane, jest prawdopodobnie bardziej korzystne niż zabawa ciągle tymi samymi układankami.

Ostrożnie z suplementami

Niedawno opublikowano badania, z których wynika, że preparaty wspomagające odchudzanie są takowymi tylko z nazwy. A co z pozostałymi specyfikami, np. tymi, które mają wspomagać pracę mózgu, wydolność organizmu, poprawiać samopoczucie? Wśród najbardziej popularnych znajdują się m. in. melatonina i miłorząb. Ich pozytywne dla zdrowia działanie może być jednak zakłócone przez efekty uboczne. Mogą wzmagać niektóre kłopoty zdrowotne m. in. podwyższone ciśnienie krwi, problemy trawienne i stany depresyjne.

Tylko spokój może nas uratować

Stres daje się we znaki poprzez szkodliwe substancje chemiczne mające wpływ na hipokamp i inne obszary mózgu odpowiadające za pamięć. Naukowcy polecają zdrowy styl życia i aktywność relaksacyjną, taką jak joga, działalność towarzyska, podjęcie hobby - to wszystko może opóźnić zaburzenia pamięci zmniejszając stres.

Jedz ryby

Niektóre teorie przypisują włączeniu ryb w dietę ludzi ewolucję naszych niezwykłych zdolności poznawczych. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. Omega 3, są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i stosuje się je w leczeniu takich niszczących możliwości mózgu schorzeń, jak depresja. Badania na temat skuteczności suplementów zawierających Omega 3 dały niespójne rezultaty, warto więc dostarczać wspomniane kwasy odpowiednio się odżywiając - spożywając m. in. nasiona lnu i tłuste ryby.

Zaparz kawę

Mamy coraz więcej naukowych dowodów na to, że kofeina może chronić mózg. Zgodnie z dużymi badaniami, dwie do czterech filiżanek kawy na dobę może powstrzymać naturalny spadek zdolności poznawczych i zmniejszyć częstość występowania choroby Alzheimera o 30 do 60 procent. Nie jest jasne, czy wspomniane efekty wynikają z właściwości kofeiny , czy też przeciwutleniacz, które znajdują się w kawie. W każdym razie mała czarna rano i latte po południu nie zaszkodzą.

Wypoczynek rzecz ważna

Kiedy wypoczywamy, bądź śpimy, niektóre wspomnienia są wymazywany, inne konsolidowane i zapisywane. Uczeni odkryli, że jeśli nie śpimy dostatecznie długo, białko synaptyczne, umożliwiające komunikację pomiędzy neuronami, nawarstwia się i utrudnia pracę mózgu, bo poświęca wiele energii na opracowanie zgromadzonych informacji. Ponadto przewlekłe zaburzenia snu prowadzą do obniżenia funkcji poznawczych w starszym wieku.

Zadbaj o ciało

Choroby, których w znacznej mierze można uniknąć dzięki odpowiedniemu stylowi życia - cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie - mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Dbając o swój układ krążenia, np. poprzez stronienie od papierosów i unikanie produktów z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, zmniejsza niebezpieczeństwo spadku możliwości umysłowych w starszym wieku.

Pamiętaj o diecie


Obżarstwo ma wpływ nie tylko na wygląd. Może prowadzić do spowolnienia pracy mózgu i uszkodzeń. Z drugiej strony, zbyt mała ilość kalorii także prowadzi do kłopotów z układem nerwowym i jego najważniejszym organem. Głodzenie się prowadzi do dezorientacji i zaburzeń pamięci.

Rusz się

Niektórzy uczeni przekonują, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą być najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić dla długotrwałego zdrowia mózgu. Podczas gdy serce i płuca głośno „odpowiadają" na sprint na bieżni, mózg w sposób mniej spektakularny zyskuje przy każdym kroku. 30 minut aktywności fizycznej co drugi dzień to także fitness dla umysłu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:18:23, 27-07-2010 przekora

    Oprócz sposobów wymienionych powyżej, istnieje 1001 metod gimnastykowania umysłu. Potrzeba tylko potwornego samozaparcia. Próbowałam ćwiczyć inteligencję na książce "Gimnastyka umysłu", ale to jak pozycja lotosu na głowie dla początkujących adeptów jogi. Padłam w przedbiegach
  • 20:42:13, 27-07-2010 bachor

    Cwiczenia umysłu nie muszą i nie mogą być torturą - bo nie dadzą
    potrzebnego efektu . Muszą być związane z przyjemnościami -
    można robić cosię lubi i cwiczć np pamięć ...
    Uwielbiam krzyżówki - nie takie łatwe co się wpisuje jak pasuje
    ale np jolki - gdzie trzeba pomyśleć .. Gdy nie znam słowa sprawdzam co oznacza ... Trzeba sużo czytać - nie może zostać fotel i telewizor i film z lektorem - czyli wszystko podane na tacy ..
    Trzeba rozmawiać z ludźmi , dyskutować a nawet grac w karty
    albo w szachy ... To są rozrywki ale wspomagają pamięć i rozumienie świata ...
    ... zobacz więcej
  • 14:08:13, 02-09-2010 krys

    tak to wszystko prawda,ale każdy indywidualnie musi wybrać sobie własny temat i cel.
  • 22:30:29, 06-03-2011 Opcja

    dokładnie, zgadzam się z krys

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy