Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-10 20:00 autor: smiling

13 397 odsłon

jakie odmiany karłowe jabłoni ,czereśni , brzoskwini polecacie ?

mam działkę - w jesieni powycinałem  stare drzewa owocowe : 2 jabłonki   ( jabłonie były już stare , nie odporne na parcha oraz mączniaka ,  była duża  uciążliwość  w przycinaniu ) i starą gruszę (gruszę mam japońską lecz dokucza jej rdza) a na ich miejsce chciałbym wsadzić odmiany karłowe , takie co dorastają do 1,5 m wysokości i 1 m. szerokości ,czy ktoś już ma ? ewentualnie jakie odmiany poleca - proszę o poradę .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-12 16:09 autor odpowiedzi: LECHO

  Odmiany karłowe jabłoni:

  -najlepsza jest Balerina- Kolumnowo rosnąca grupa odmian jabłoni nie wytwarzająca długo pędów tylko przewodnik i krótko pędy, stosunkowo odporne na mróz. Obwód rośliny nie przekracza 30 cm a wysokość 2 - 2,5 m -w związku z tym baleriny mogą być sadzone w odległości 60 cm od siebie dzięki temu możemy znacznie zaoszczędzić miejsce w naszym ogrodzie nie powodują również zacienienia roślin sąsiadujących. Przycięcie roślin nie spowoduje ich nadmiernego rozkrzewienia. W owocowanie wchodzą już w drugim roku po posadzeniu. Wskazane jest sadzenie kilku odmian z tego gatunku - poprawi to znacznie owocowanie.

  odmiany karłowe czereśni- Wczesna odmiana o owocach dużych, jasnoczerwonych i słodkim smaku - pokrój kolumnowy co znacznie ułatwia zbiór.

  Późna odmiana o dużych ciemnoczerwonych owocach, pokrój kolumnowy o wysokości około 2,5 m owocuje obficie.

  Karłowa odmiana czereśni o wysokości pnia 50 cm. Charakteryzuję się obfitym kwitnieniem na wiosnę oraz soczystymi słodkimi owocami w lecie. Owoce czerwone w miarę dojrzewania żółkną. Poprzez regularne cięcie uzyskamy zwarty i gęsty pokrój- pamiętamy jednak aby zabieg ten stosować po owocowaniu a nie w lutym/marcu jak u jabłoni, śliw czy gruszek. Nadaje się do uprawy tarasowej jak i zarówno do małych ogródków.

  odmiany brzoskwiń- Karłowe odmiany brzoskwiń o różnym zabarwieniu kwiatów (różowe, białe, czerwone) owocują obficie - owoce koloru zielono-żółtego. Wysokość pnia 50-60cm.Bardzo dekoracyjna roślina również w okresie wegetacji z powodu swoich ciemnozielonych lancetowatych listków. Nadaje się do uprawy tarasowej jak i do małych ogródków odporna na mróz.

  anatol61 skomentował/a odpowiedź 2014-02-12 17:06

  Cytujesz treści z Centrum Ogrodniczego w Opolu nie powołując się na autora, ani na własne doświadczenia w tym zakresie.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-13 11:09 autor odpowiedzi: smiling

  nie myślałem o kolumnowych , chociaż może przydadzą się na balkon , pytałem o karłowe , jest to nowość na naszym rynku  , może ma je Ktoś i wie jakie są dobre czyli ma sprawdzone odmiany  i może polecić , jakich błędów przy wyborze nie popełnić pozdrawiam

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-06 20:03 autor odpowiedzi: smiling

  teraz już mam odpowiedź i mogę się z Wami podzielić  - zamówiłem i zapłaciłem za drzewka owocowe które rosną około 1m.  do 1,5 wysokości  to jest jabłoń Boya Marisa, czereśnie Bgrrean Burlat, śliwę The Czar oraz brzoskwinię Weinberg  jak będą rosły i owocowały to Wam napiszę  - może ktoś się  z kusi
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-06 20:06
  ma być Bigrrean Burlat

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-01 15:39 autor odpowiedzi: piaagn

  Też mam brzoskiwinię kolumnową, zresztą to nie pierwsze takie drzewko u mnie w ogorodzie bardzo sobie chwalę :) Ogólnie to jedyne co mogę napisać to że największe znaczenie ma to gdzie się kupuje tego typu rośliny.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ogród: porady

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania