Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-26 09:30 autor: vandi

5 908 odsłon

Bielenie drzew - kiedy?

Może ktoś mi podpowie ,czy teraz można jeszcze bielić drzewka.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-26 12:54 autor odpowiedzi: smiling

  tak   - powinno się bielić w grudniu  i wczesną wiosną - biel odbija promienie słoneczne i nie pozwala się nagrzać  a przecież występują mrozy niejednokrotnie nawet w maju  - zapobiegamy pękaniu drzew

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 13:43 autor odpowiedzi: angru46

  Przy obecnej pogodzie gdzie wegetacja krzewów i drzew owocowych nastapiła wskazane jest pobielic pnie gdyż zaczyna sie roic od wszelkiego robactwa. A wapno puki co pozabija gnierzdzace sie larwy Wczoraj w słońcu było w południe +20 C a rano -3 C  i to też chroni przed nagrzaniem pni i pękaniem gdyby był wiekszy mróz.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 15:07 autor odpowiedzi: KarolI

  Oczywiście można teraz bielić ze względów estetycznych. Zabieg bielenia drzew jako taki ma na celu: ochronę drzew przed przemarzaniem , uszkodzeniami w postaci pęknięć i tworzeniem się ran zgorzelinowych. Uszkodzenia są następstwem wahań temperatury, wynikających z czasowych ociepleń w okresie zimowym, podczas których dochodzi do rozhartowania zewnętrznych tkanek, które podczas nocnych spadków temperatury ulegają uszkodzeniu.Co do larw o których wspomniał przedmówca efekt bielenia jest mało skuteczny.

  vandi skomentował/a odpowiedź 2014-02-26 20:34

  Dziękuje za wyczerpującą informacje.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 15:30 autor odpowiedzi: vikkaj

  Drzewa się bieli na początku zimy ,a nawet jeszcze w listopadzie i powtarza się parę razy ,aż do początku wiosny , ponieważ bielenie służy do tego żeby zimą pomoc drzewom . Zapobiega w uszkodzeniu kory i skutecznie odgoni szkodników. Zimą drzewa przy dużych mrozach narażone na przemarzanie i pekanie , które może doprowadzić do chorobę lub nawet do śmierci .Wiosną bielenie drzew raczej służy do tego żeby drzewa estetycznie wyglądały.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-02 18:31 autor odpowiedzi: dzidek49

  Można bielić. Bielenie zapobiega zbyt wczesnemu ruszaniu soków i chroni przed przemarzaniem pnia drzewa, a także poprawia estetykę w sadzie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-19 19:53 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Przy obecnych,łagodnych zimach bielenie to raczej zabieg estetyczny i jeżeli wapnem to może trochę owadobójczy.Przy minionych ostrych zimach z dużym mrozem bielenie miało sens,ponieważ odbijało promienie słoneczne,co zapobiegało przemarzaniu pnia drzewa.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ogród: porady

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania