Porady - pytania i odpowiedzi

2015-06-25 16:59 autor: SylwiaS

36 650 odsłon

Pomocy! malutkie czarne robaczki zjadają mi miętę

Dostałam od babci ze wsi miętę pieprzową razem z korzeniami do zasadzenia. zauwarzyłam że na liściach( szczegulnie przy łodydze) jest sporo małych robaczków(?). właściwie wyglądają jak paproszki. ok 1 milimetr. okrągłe(niektóre nawet miejsze). nie zauważyłam pod lupą żeby to miało jakieś nóżki. liście mięty robią się dziurawe. są mocno powyjadane. nie wiem co robić. nie chcę wyrzucać roślinki.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-25 18:32 autor odpowiedzi: angru46

  Tego dziadostwa jest wszedzie na owocach kwiatach grochach,kwiatach, nawet na pomoidorach ja wziołem garnek wlalem wody włożyłem liscie pokrzywy odczekałem tydzien i skropiłem ,na razie spokój.niektórzy to  mlekiem spryskiwali. Trzeba samnemu spróbowac.

  SylwiaS skomentował/a odpowiedź 2015-06-26 01:16

  pamiętam że babcia sama pryskała mlekiem na mszyce :) na razie spróbuje z mlekiem (mam do pod dostatkiem), jak po tygodniu nie będzie poprawy wybiorę się po pokrzywy :) Dziękuję za pomoc.

  SylwiaS skomentował/a odpowiedź 2015-06-26 15:41

  Dzisiaj przeglądałam miętę i znalazłam 2 spore(ok 2 cm) gąsienice. obszukałam całą miętę i nie znalazłam nowych ale prawdopodobnie malutkie jakieś przegapiłam. Wiem już że to nie mszyce...jak sie pozbyć tego zielonego dziadostwa?

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-04 01:47 autor odpowiedzi: smiling


  Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej
  1 kg świeżych roślin lub 0,1- 0,2 kg suszu zalać 10 litrami wody i fermentować przez cztery dni; rozcieńczyć w stosunku 1:50 i opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-08 16:43 autor odpowiedzi: smiling

  zastosuj Agricolle jest to bezpieczny środek - bez karencji bo zrobienie gnojówki z pokrzywy może być uciążliwe  a pisałem o niej wcześniej

  smiling skomentował/a odpowiedź 2015-07-08 20:29

  Powodów jest co najmniej 10: 1. Agricolle nie jest chemicznym środkiem ochrony roślin. Jest to produkt nowej generacji, który jako jedyny na rynku łączy efekty działania insektycydu i fungicydu pomimo że nie jest ani insektycydem ani fungicydem według ustawy o ochronie roślin. 2. Jest preparatem w 100% pochodzenia naturalnego (wyciąg z glonów) opartym na polisacharydach. 3. Skuteczny - zwalcza larwy niektórych szkodników w 85-95%. 4. Nie ma okresu karencji oraz okresu prewencji (rozkłada się na powietrzu bardzo szybko). 5. Jest bezpieczny dla ludzi - nie wymaga używania żadnych środków ochrony (typu maski przeciwgazowe, fartuchy, rękawice gumowe). 6. Jest przyjazny dla środowiska - nie niszczy i nie zakłóca równowagi biologicznej. 7. To preparat wysoce selektywny - nie ogranicza działania naturalnych wrogów szkodników-owadów pożytecznych. 8. Jest łatwy w użyciu - wymaga tylko dokładnego opryskania szkodników, które znajdują się na roślinach. 9. Nie wywołuje odporności szkodników, dlatego można wykonywać dowolną ilość zabiegów w sezonie bez przemiennego używania innych środków. I powód 10: Jak działa Agricolle? Pokazuje to ogólny schemat przedstawiony na rysunku poniżej. Po oprysku na roślinie miejsc, które osiadły mszyce wokół ciał szkodników kondensują się krople cieczy (wyciąg z glonów oparty na polisacharydach). Koncentrat działa kontaktowo - odcina mszyce od powietrza. Gdzie i na jakie szkodniki działa Agricolle? Agricolle działa nie tylko na mszyce, ale również na wiele innych szkodników. Częściowo ogranicza także choroby roślin na różnych uprawach pojawiające się w domach, w przydomowych ogrodach i na działkach. Opakowania: Agricolle spray 750 ml, Agricolle koncentrat 15 ml oraz Agricolle koncentrat 100 ml.

  Ocena odpowiedzi 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-15 10:37 autor odpowiedzi: Basko

  To najpewniej meszki.
  mszyce - oprysk z mleka, wywar z czosnku, wyciąg z mniszka, rumianku, gnojówka z pokrzywy, skrzypu polnego, napar ze skrzypu i wrotyczu, gnojówka z żywokostu, gnojówka z wrotyczu, wywar z bylicy piołun, wyciąg z cebuli
  przędziorki - wyciąg z rumianku, gnojówka z pokrzywy, skrzypu polnego, wyciąg z cebuli
  tarczniki, miseczniki - gnojówka z pokrzywy, skrzypu polnego, napar ze skrzypu i wrotyczu
  mączlik szklarniowy - wywar z wrotyczu
  mrówki - gnojówka z bylicy piołunu
  ślimaki - gnojówka z paproci, bylicy piołunu

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-18 11:41 autor odpowiedzi: angru46

  Szperajac po internecie znalazłem 5 prostych sposobów jak rozprawic sie z mszycami. 1/ roztwor z sody czyszczonej /1/4 łyżki sody na szklankę wozy  /rozbełtac i spryskiwaczem opryskac.2/ paczka papierosów rozkruszyc na szklankę wody o temp,20 C rozbełtac odcedzic i spryskac. 3/ Coca kolę  rozmieszac w wodą 1-1 i spryakac., 4/ Głowkę cebuli zmiazdzyc i gotowac w wodzie 35 minut odcedzic i spryskac. 5 Czosnek główkę roztrzec zozcieńczyc z 5 l.wody na 14 godz. przecedzic i spryskac.. Nie próbowałem ale skorzystam.

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-19 04:57 autor odpowiedzi: smiling

  wyłap je

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ogród: porady

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania