Oto kolejne dowody na to, że siedzący styl życia oznacza wyższe ryzyko problemów zdrowotnych. Odkryto, że starsze kobiety, które większość dnia spędzają na siedząco, cechują się wyższym zagrożeniem zawałów.
Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirus atakuje głównie płuca, jednakże może też oddziaływać na serce - szczególnie w przypadku, gdy musi ono intensywniej pracować, aby rozprowdzić po organizmie utlenioną krew.
Nie jest to w Polsce popularny sport, ale warto się nim zainteresować - gra w golfa sprzyja dłuższemu życiu.
Zawał może dawać różne objawy, od tak oczywistych, ból, czy silny usick w klatce piersiowej, ale symptomy mogą być znacznie mniej oczywiste, stąd warto umieć dostrzec zagrożenie, gdy jest mniej wyraźne.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że początkowy okres żałoby jest nie tylko bardzo trudny emocjonalnie, ale też poważnie zagraża zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Nowe badania pokazują, że powszechnie stosowane leki pomagają ochronić serce.
Aby zapobiec kolejnym zawałom i udarom, trzeba zadbać o odpowiedni obwód talii, radzą szewdzcy lekarze.
Statystycznie około jedna na dziesięć osób cierpi na egzemę, przewlekły stan zapalny, który skutkuje przesuszeniem i swędzeniem skóry. Osoby z cięższymi postaciami tej choroby mogą zmagać się z łuszczącą się wysypką i pękaniem skóry. Pacjenci ci mogą być również bardziej narażeni na zawał serca i udar mózgu, wynika z badań.
Badacze Uniwersytetu Medycznego w Shilong w Chinach sprawdzili, jak kwercetyna, która naturalnie znajduje się w wielu warzywach i owocach, wpływa na zdrowie i odkryli się, że może obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Suplementy z tłuszczem ryb pomagają zmniejszyć ryzyko zawału i śmierci w wyniku choroby niedokrwiennej serca.
Naukowcy mowią, że drzemanie raz lub dwa razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Warto pić herbatę przynajmniej trzy razy w tygodniu, dzięki temu możesz żyć zdrowiej i dłużej, mówią lekarze z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC)
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, zaopiekuj się psem. Właściciele czworonogów są zdrowsi i żyją dłużej.
W ostatnich latach medycy zastanawiali się nad efektywnością niewielkich dawek kwasu acetylosalicylowego (substancji aktywnej w takich lekach jak aspiryna, polopiryna etc.) w zapobieganiu zawałów serca czy udarów. Nowozelandzkie badanie pokazuje, że niektórzy mogą skorzystać na stosowaniu tego leku.
Od czasu do czasu prasa medyczna informuje o badaniach dotyczących wpływu czasowego poszczenia na nasz organizm. Oto kolejne analizy, które potwierdzają, że regularne powstrzymywanie się od jedzenia pomaga zachować dobre zdrowie i daje większe szanse na dłuższe życie.
W ostatnich latach ze środowiska medycznego pojawiły się głosy, że statyny, leki powszechnie stosowane na obniżenie tzw. „złego choletserolu", mogą zaburzać pamięć. Nowe badania pokazują, że farmaceutyki nie osłabiają zdolności poznawczych.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni