Nadmiar kilogramów ma wpływ na wiele aspektów zdrowia, okazuje się, że może też wpływać na strukturę serca.
Dlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca? Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.
Ci, którzy ćwiczą, żyją dłużej. Dotyczy to także osób po zawale.
Kolejne badania pokazują, że czerwone mięso, jeśli jest jedzone w nadmiarze, może wywoływać różne problemy ze zdrowiem.
Kwasy omega-3, które w dużych ilościach znajdują się w rybach, mogą chronić serce.
W przypadku kobiet szczególnie groźne są palenie papierosów, nadciśnienie i cukrzyca.
Kobiety w okresie menopauzy cechują się wyższym ryzykiem chorób serca, ale zdrowy styl życia może zmniejszyć to zagrożenie.
Boże Narodzenie kojarzy się z bardzo przyjemnym, rodzinnym czasem, ale okazuje się, że właśnie w tym okresie rosną wskaźniki określonych chorób i dolegliwości. W Wigilię odnotowuje się częstsze przypadki ostrego zawału mięśnia sercowego.
Zakażenia wewnątrzszpitalne i ambulatoryjne są groźne dla serca – ostrzegają uczeni z University of Minnesota w Minneapolis.
Zaniechanie stosowania leczenia przeciwpłytkowego przez pacjentów po przebytym zawale serca ma w wielu przypadkach śmiertelne konsekwencje. Dlaczego nawet połowa pacjentów przestaje stosować niezbędną terapię, mimo dostępności w Polsce nowoczesnych leków, zgodnych z wytycznymi europejskich towarzystw naukowych i co ma w tym kontekście do zrobienia środowisko lekarskie, mówi Prof. Andrzej Budaj, Ordynator Oddziału Kardiologii, Kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w szpitalu Grochowskim w Warszawie.
Z badań wynika, że choroby dziąseł mogą zaburzać leczenie nadciśnienia tętniczego.
Wzrost decyduje nie tylko o tym, jaką mamy sylwetkę, ale też jest związany z określonymi aspektami zdrowotnymi.
Jeśli mieszkasz w centrum miasta lub niedaleko lotniska, twój układ krążenia może być zagrożony z powodu częstego narażenia na hałas.
Ruszyła kampania „Zawał serca – Czas to Życie”. Ma on uświadomić, jak postępować w przypadku zawału serca. Kluczowy jest czas oraz wezwanie pogotowia.
Jesienna pogoda - deszczowa, wietrzna i pochmurna - może sprzyjać zawałom, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni