Wysoki poziom tłuszczów we krwi (trójglicerydów) u starszych kobiet może pomóc przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, wynika z nowego badania.
Nowy rok to nowy początek, więc to, czego dotychczas nie udało się dokonać, można nowo umieścić w grafiku. Może tym razem się powiedzie. Metoda regularnych, choć drobnych zmian jest obiecująca. Eksperci podpowiadają, jak cieszyć się dobrym zdrowiem i zgrabną sylwetką w 2012 i kolejnych latach.
Osłabienie pamięci może mieć różne pochodzenie, ale bez względu na to zawsze utrudnia normalne funkcjonowanie. Trzeba więc umieć rozpoznać objawy dolegliwości i przeciwdziałać pogłębianiu się problemu.
W niektórych przypadkach problemy pamięci u osób starszych mogą być spowodowane tzw. "cichymi udarami".
Nowy przegląd badań dotyczących związku między jedzeniem czekolady a udarem mózgu wykazał, że raczenie się tabliczką kakaowego przysmaku wydaje się mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka udaru.
Palenie zabija – takie napisy widzimy na paczkach papierosów i już nas to nie szokuje. Na opakowaniach past i szczoteczek do zębów nie ma co prawda nalepek informujących, że niemycie zębów zabija, ale wiemy na pewno, że osoby zaniedbujące higienę jamy ustnej są tak samo narażone na choroby serca jak palacze.
W okresie późnej jesieni i zimą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta. Niskie temperatury oraz częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują większe obciążenie dla najważniejszego organu. W tym trudnym okresie warto więc szczególnie zadbać o jego kondycję.
Zespół naukowców opisał nowy mechanizm poprawy przywracania przepływu krwi w chorobach niedokrwiennych, które stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.
Śpiew pomaga niektórym pacjentom po udarze, którzy cierpią na afazję, tj. utratę zdolności mówienia lub zaburzenia mowy. Śpiew pomaga ponownie „nauczyć się" mówienia. Jak mówią niemieccy badacze, rytm i powtarzalne frazy związane ze śpiewem piosenek odpowiadają za terapeutyczny efekt.
Badania na temat zapobiegania i leczenia chorób serca dowodzą, iż można chronić swoje serce m. in. przez umiarkowane picie alkoholu, dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D i ćwiczenia. Jednocześnie wskazują, że stres w pracy czy żal po stracie bliskiej osoby zagrażają zdrowiu serca.
Analiza badań wykazała, że wirtualna rzeczywistości może pomóc pacjentom po udarze w odzyskaniu sprawności fizycznej w perspektywie krótkoterminowej i usprawnieniu wykonywania codziennych czynności skuteczniej niż konwencjonalne leczenie po udarze mózgu.
Muzykoterapia może pomóc zmniejszyć niepokój i łagodzić ból u pacjentów cierpiących na raka. Naukowcy udowodnili, że pozytywne emocje są związane ze zmniejszeniem stresu i bólu, teraz nowe badania pokazują, że chorzy na raka pozytywnie odpowiadają na muzykę, tzn. dzięki niej może nastąpić złagodzenie objawów choroby i poprawa leczenia.
Zasłabnięcia, omdlenia i co gorsze odwodnienia organizmu to w ostatnim czasie najpowszechniejsze typy dolegliwości. Przyczyną są trwające od kilku dni upały. Według lekarzy, najlepszym sposobem na ich przetrwanie jest picie dużych ilości wody.
Osoby starsze, które przyjmują pewnego rodzaju leki przeciwdepresyjne, mogą mieć wyższe ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci.
Ochrona przed udarem wydłuża listę korzyści zdrowotnych płynących z optymizmu. Dotychczas wykazano, że optymiści mają zdrowszy system immunologiczny, szybciej goją im się rany i notuje się u nich mniejsze ryzyko chorób serca.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni