Zyskiwanie na wadze wraz z upływem czasu jest powszechne, ale poważnie zagraża zdrowiu. Przyzywyczailiśmy się, że określony wiek sprzyja zwolnieniu metabolizmu i spokojnie patrzymy, jak wskazówka wagi coraz bardziej wygina się ku prawej stronie. Tymczasem nadwaga i otyłość realnie grozi naszemu zdrowiu i nie warto bezczynnie przyglądać się tyciu.
Półpasiec to choroba wywoływana tym samym wirusem co ospa wietrzna. Rozwija się zwykle u osób dojrzałych i starszych. Choroba nie tylko wiąże się z przykrymi objawami, ale też istotnie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru i zawału.
Dzięki odpowiedniemu jedzeniu i ćwiczeniom może zmniejszyć obciążenie serca z powodu nadciśnienia. Antynadciśnieniowa dieta obejmuje ograniczenie alkoholu, soli i cukru, a także dodanie do posiłków dużej ilości warzyw i owoców.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, palenie papierosów corocznie powoduje śmierć sześciu milionów osób, a wobec panujących trendów wskaźnik ten wzrośnie o kolejne dwa miliony do 2030 roku. Nie ma na co czekać, trzeba zacząć walkę z nałogiem już dzisiaj. Zobacz, jak zmienia się sposób funkcjonowania twojego organizmu po zgaszeniu papierosa.
„Pesymizm daje słabość, optymizm - moc", pisał słynny amerykański filozof William James. Ta moc na pewno ma wiele wymiarów, jednym z nich jest dłuższe i zdrowsze życie.
Cholina, substancja znajdująca się m. in. w miesie i jajach, powoduje, że bakterie w jelitach wytwarzają związek, który zwiększa ryzyko zakrzepów, a więc zwiększa prawdopodobieństwo ataku serca oraz udaru.
Warto ograniczyć lub wyeliminować z diety tłuszcze trans - dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca.
Jeśli często niedosypiasz, może to pozostawić w układzie sercowo-naczyniowym tak znaczny ślad, że oznacza zwiększone ryzyko zawału lub udaru.
Regularne zażywanie popularnego leku na gorączkę i ból, czyli kwasu acetylosalicylowego, może zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci z powodu raka.
Skutki udaru często są bardzo poważne i mogą oznaczać trwałą niepełnosprawność. Kiedy się pojawia, bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja i wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej: im szybsze działanie, tym większe sznase na ograniczenie efektów udaru. Teraz odkryto, że jad najbardziej śmiercionośnego pająka australijskiego może być pomocny w opracowaniu pierwszego na świecie leczenia uszkodzeń mózgu po udarze.
Umiejętność przewidywania przyszłych zdarzeń pozwala nam zaplanować i sprawować lepszą kontrolę nad naszym życiem, ale może oznaczać też zwiększone ryzyko stresu związanego z chorobami charakterystycznymi dla procesu starzenia się.
Leki znacznie pomagają obniżyć poziom ciśnienia (jeśli nie jest alarmujący), ale odpowiednie zmiany w codziennym stylu życia poprawia efektywność terapii.
Chrapanie jest uciążliwe dla współmałżonka i może oznaczać pewne problemy zdrowotne dla chrapiącego. Ma jednak i pewien „dobry" aspekt - oznacza spalanie znacznie większej ilości kalorii...
Cukrzyca jest bardziej niebezpieczna dla kobiet niż dla mężczyzn, wynika z nowych badań.
Ból pleców i szyi mogą o kilkanaście procent zwiększyć ryzyko wcześniejszej śmierci z jakiegokolwiek powodu.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni