Mówi się, że "czas to pieniądz". Okazuje się jednak, że gdy chodzi o szczęście - czas jest cenniejszy niż pieniądze.
Mogłoby się wydawać, że podążanie za szczęściem prowadzi do radośniejszego sposobu funkcjonowania. Jednak nowe badania wykazały, że pragnienie poczucia szczęścia może mieć również negatywny skutek.
Nad dobrostanem emocjonalnym można pracować tak, jak nad innymi umiejętnościami, mówią neurolodzy.
Kraje nordyckie wciąż budzą zazdrość w poszukującym utopii świecie, ale nowe badanie sugeruje, że istnieje region Europy, którego mieszkańcy są jeszcze szczęśliwsi. Co ciekawe - niemal wszędzie poziom zadowolenia z życia rośnie wraz z wiekiem badanych.
Wraz z upływem czasu zmienia się wrażliwość na emocje. Badacze z McLean Hospital w Belmont mówią, że osoby w młodszym wieku bardziej koncentrują się na negatywnych emocjach, starsi zaś są wrażliwsi na te pozytywne.
Nowe badanie sugeruje, że prawdopodobieństwo pozostawania w długotrwałym szczęśliwym związku jest do pewnego stopnia zależne zarówno od twoich genetycznych uwarunkowań, jak i tych cechujących twojego współmałżonka.
Dla własnego dobra, nie tylko dla dobra innych, warto dzielić się tym, co się ma. Okazuje się, że ludzie hojni są szczęśliwsi.
Szczęście, którego się doświadcza, gdy daje się coś innym, jest trwalsze, niż gdy się otrzymuje coś lub doświadcza czegoś przyjemnego.
Ostatnie badania pokazują, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z posiadania kont w takich mediach, by zadbać o swój emocjonalny dobrostan. Okazuje się, że samo ograniczenie korzystania z social media, by poprawić swoje samopoczucie.
Odsetek rozwodów w różnych częściach świata jest coraz wyższy. Australijscy uczeni postanowili sprawdzić, jakie czynniki sprzyjają rozstaniom, a jakie zwiększają szanse trwałości związku.
Grecy używali określenia „akme" (najwyższy punkt, szczyt) m. in. na wiek, w którym człowiek uzyskuje pełnię swoich możliwości. Chodziło głównie o wiedzę i życiową mądrość, którym nie towarzyszyły jednocześnie problemy ze zdrowiem fizycznym charakterystyczne dla starszego wieku. Akme Grek osiągał po czterdziestce. Dzisiaj jednak granice fizycznej starości się znacznie przesunęły, więc taki szczyt przypada na szóstą i siódmą dekadę naszego życia. Oto, dlaczego można postulować, że to najlepszy życiowy etap.
Wielu ludzi, otwarcie przyznających że są nieszczęśliwi w swoich związkach, pozostaje w nich i nie decyduje się na zakończenie relacji. Dlaczego tak się dzieje?
Czasem ciężko każdemu z nas odstawić zmartwienia na bok, by cieszyć się ze zwykłej codzienności. Swoją receptę na zachowanie pogody ducha, zdradza nam ikona polskiej muzyki, kompozytorka i autorka tekstów - Halina Frąckowiak.
Poczucie szczęścia wpływa nie tylko na stan ducha, ale i ciała. Singapurscy badacze odkryli, że osoby starsze, które są zadowolone ze swojego życia, mają większe sznase na dłuższe życie.
Co przynosi pecha? Piątek trzynastego? Stłuczenie lustra? Czarny kot przebiegający drogę? Podanie ręki przez próg? Ponad połowa dorosłych Polaków wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?