Oto silna zachęta do rzucenia palenia: osoby, które skutecznie zrezygnowały z nałogu, są bardziej zadowolone ze swojego życia i czują się zdrowsze, niż osoby, które ciągle palą papierosy. Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin w USA sprawdzili, czy rzucenie palenia może poprawić samopoczucie psychiczne i okazało się, że tak - rezygnacja z papierosów zwiększyła dobrostan.
Jak poczucie decyzyjności i sprawczości w pracy, wśród przyjaciół i w romantycznym związku wpływa na samopoczucie? Może uszczęśliwiać ludzi.
Ważne życiowe wydarzenia, takie jak ślub, śmierć bliskiej osoby, czy bankructwo, mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Teraz porównano oddziaływanie tych wydarzeń na poziom szczęścia i zadowolenia z życia oraz sprawdzono czas trwania tego wpływu.
Uśmiech rzeczywiście może sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwsi.
Powszechnie się uważa, że ludzie nie mogą zmienić swojej osobowości, bo w dużej mierze jest ona stabilna i dziedziczna. Okazuje się jednak, że pewne cechy daje się zmienić dzięki konsekwentnemu działaniu i ważnym wydarzeniom życiowym.
Wielu ludzi narzeka obecnie na brak wolnego czasu. Rzeczywiście, szybkie tempo życia i wielogodzinna praca mogą zmniejszać nasz dobrostan, wydłużenie czasu dla siebie zaś go poprawia, jednak tylko do pewnego punktu...
Podobno starsi ludzie są zwykle szczęśliwsi niż osoby młodsze. Czemu tak się dzieje? Niektórzy psychologowie uważają, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności ze skupiania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz unikania rozpamiętywania negatywnych sytuacji. Procesy te pomagają osobom starszym regulować ich emocje, umożliwiając patrzenie na życie w bardziej optymistycznym świetle.
Słowa mogą być wskazówką, jak ludzie, niezależnie od języka, myślą o emocjach i przetwarzają je, mówią badacze z Penn State.
Osoby młodsze mają liczne kontakty z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, często za pośrednictwem internetowych sieci społecznościowych. Nie jest jednak tak, że im te sieci są większe, tym ludzie wydają się szczęśliwsi. Seniorzy cechują się ograniczoną grupą znajomych, a cieszą się wyższym dobrostanem.
Ludzie religijni czerpią poczucie szczęścia z przekonania, że codzienne wydarzenia mają głębsze znaczenie.
Nieszczęśliwi oglądają znacznie więcej telewizji w wolnym czasie. Co ciekawe, ludzie pytani o różne aktywności, oceniają oglądanie telewizji dość wysoko.
Od dawna uważa się Finów za prowadzących jeden z najszczęśliwszych stylów życia, a Finlandia została uznana przez ONZ za najszczęśliwszy kraj na świecie w latach 2018, 2019, 2020 i 2021. Visit Finland prezentuje cztery aktywności czy przedsięwzięcia, które sprawiają, że mieszkańcy tego kraju przodują w rankingach poziomu dobrostanu.
Każdy słyszał, że lepiej jest dawać niż brać. Oto empiryczne dowody na to, że troska o współmałżonka lub partnera jest satysfakcjonująca same w sobie.
Uczucie wdzięczności i radości okazuje się być jednym z podstawowych „składników" dobrego życia. Według psychologów umiejętność jej wyrażania przekłada się na wzrost poczucia szczęścia.
Oglądanie znaczących filmów - tych, które uważamy za wzruszające i głębokie - może sprawić, że poczujemy się lepiej przygotowani do radzenia sobie z życiowymi problemami i będziemy chcieli być lepszymi ludźmi.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?