Czujesz się ospały/a? Wyjdź z czterech ścian - przebywanie na zewnątrz przyda ci energii.
Na Uniwersytecie Essex wykazano, że twarze i głosy są częściej oceniane jako męskie gdy są rozgniewane, a kobiece - gdy są szczęśliwe.
Poczucie szczęścia w życiu ma większy związek z tym, na ile jesteś szanowany/a i podziwiany/a przez otoczenie niż ze statusem majątkowym.
Szczęście to coś więcej niż odczucie - to coś, co każdy może praktykować na co dzień. Niemniej, jedni są lepsi w niektórych nawykach sprzyjających poczuciu szczęścia niż inni, ale warto wiedzieć, że w istocie jeden czynnik w najwyższym stopniu odpowiada za nasze ogólne zadowolenie z życia - jest nim samoakceptacja.
Możliwość połączenia z innymi i poczucia przynależności to podstawowe ludzkie potrzeby. Teraz na Uniwersytecie Swansea zbadano, w jaki sposób są one determinowane nie tylko przez nasze osobiste relacje, ale i inne czynniki.
Oto silna zachęta do rzucenia palenia: osoby, które skutecznie zrezygnowały z nałogu, są bardziej zadowolone ze swojego życia i czują się zdrowsze, niż osoby, które ciągle palą papierosy. Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin w USA sprawdzili, czy rzucenie palenia może poprawić samopoczucie psychiczne i okazało się, że tak - rezygnacja z papierosów zwiększyła dobrostan.
Jak poczucie decyzyjności i sprawczości w pracy, wśród przyjaciół i w romantycznym związku wpływa na samopoczucie? Może uszczęśliwiać ludzi.
Ważne życiowe wydarzenia, takie jak ślub, śmierć bliskiej osoby, czy bankructwo, mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Teraz porównano oddziaływanie tych wydarzeń na poziom szczęścia i zadowolenia z życia oraz sprawdzono czas trwania tego wpływu.
Uśmiech rzeczywiście może sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwsi.
Powszechnie się uważa, że ludzie nie mogą zmienić swojej osobowości, bo w dużej mierze jest ona stabilna i dziedziczna. Okazuje się jednak, że pewne cechy daje się zmienić dzięki konsekwentnemu działaniu i ważnym wydarzeniom życiowym.
Wielu ludzi narzeka obecnie na brak wolnego czasu. Rzeczywiście, szybkie tempo życia i wielogodzinna praca mogą zmniejszać nasz dobrostan, wydłużenie czasu dla siebie zaś go poprawia, jednak tylko do pewnego punktu...
Podobno starsi ludzie są zwykle szczęśliwsi niż osoby młodsze. Czemu tak się dzieje? Niektórzy psychologowie uważają, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności ze skupiania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz unikania rozpamiętywania negatywnych sytuacji. Procesy te pomagają osobom starszym regulować ich emocje, umożliwiając patrzenie na życie w bardziej optymistycznym świetle.
Słowa mogą być wskazówką, jak ludzie, niezależnie od języka, myślą o emocjach i przetwarzają je, mówią badacze z Penn State.
Osoby młodsze mają liczne kontakty z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, często za pośrednictwem internetowych sieci społecznościowych. Nie jest jednak tak, że im te sieci są większe, tym ludzie wydają się szczęśliwsi. Seniorzy cechują się ograniczoną grupą znajomych, a cieszą się wyższym dobrostanem.
Ludzie religijni czerpią poczucie szczęścia z przekonania, że codzienne wydarzenia mają głębsze znaczenie.