W dzisiejszym świecie, w którym żyje ponad 8 miliardów ludzi, każdy z nas ma do opowiedzenia unikalną historię. Ale jak zadbać o to, by nasze doświadczenia nie przepadły, lecz służyły przyszłym pokoleniom? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjna platforma CREATE, która powstała z myślą o seniorach i ich niezwykłym bogactwie doświadczeń.
11 listopada to data zakończenia I wojny światowej. Jednocześnie, tego właśnie dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefowi Piłsudskiemu, przywracając tym samym niepodległość Rzeczpospolitej, po 123 latach zaborów. Dziś obchodzimy 101. rocznicę powrotu Polski na mapy świata.
Bardzo się wzruszyłam czytając wstęp, ale wystarczyło, że przewróciłam kartkę i zobaczyłam, że pierwszym opisywanym królem jest Mieszko I.
Stoczona w sierpniu 1920 r. tzw. bitwa warszawska została uznana przez historyków za przełomową, gdyż zaowocowała niepodległością Polski i zahamowaniem rewolucji komunistycznej. Na pamiątkę tej bitwy Sejm RP w 1992 roku wprowadził do kalendarza święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia.
„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa, wypowiedziane 30 lat temu przez aktorkę Joannę Szczepkowską, urosły do rangi symbolu. W ciągu trzech dekad stały się także kontrowersyjne. Jednak sami Polacy w zdecydowanej większości uznają, że przemiany jakie się wówczas zaczęły, są dla nich korzystne.
Dziś obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w czasie kiedy mamy wolną Polskę, która 15 lat temu znalazła się w strukturach Unii Europejskiej. Mimo to ideały czasów Ojców Konstytucji nie zestarzały się i nadal są bliskie Polakom.
Jaką rolę odgrywało kino po upadku komunizmu? Badacze analizują sposób, w jaki polskie i słowackie kino lat 90. ubiegłego wieku przedstawiało transformację wolnorynkową.
W Warszawie, w wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski, polski polityk, adwokat i publicysta, premier Polski w latach 1991-1992, obrońca opozycjonistów w czasach PRL, poseł na Sejm RP, Kawaler Orderu Orła Białego.
30 rocznica lat Okrągłego Stołu. 38 lat od wprowadzenia kartek na mięso. Wielu aktywnych internautów nie ma nawet tylu lat...
Poczta Polska wprowadza 27 grudnia br. znaczek oraz kartkę „100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. To kolejne emisje upamiętniające odradzającą się po latach zaborów Rzeczpospolitą i jej bohaterów.
W sieci pojawił się spot celebrujący rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Aktor złożył też życzenia Polsce i Polakom.
Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętuje też największa wyszukiwarka internetowa. Przygotowana z tej okazji grafika Google Doodle nawiązuje do naszych narodowych symboli. Na Youtube pojawił się też okolicznościowy filmik.
Dziś obchodzimy najważniejsze święto narodowe Polaków. Mija 100 lat od dnia, w którym zaczęło odradzać się państwo polskie po ponad 120 latach zaborów. Wspominamy bohaterów tamtych wydarzeń. Wielkich ludzi, dzięki którym Polska wykorzystała szansę daną jej przez historię.
Filip Bajon widocznie lubi tematykę pogranicza skoro nie wystarczył mu „Magnat” i jego telewizyjna wersja czyli serial „Biała wizytówka”. Tym razem przez 45 lat znajdujemy się na Kaszubach, czyli na pograniczu Polski i Prus.
Czasy terroru w różnych krajach i epokach najczęściej są opisywane przez postaci tyranów. Julian Barnes nie poszedł tą drogą, zainteresowała go sytuacja artysty, który musi wybierać między twórczością a kompromisami na jakie musi się godzić, aby przetrwać.