Kiedy w 1910 roku zmarł król Wielkiej Brytanii Edward VII, za jego trumną ramię w ramię szli między innymi kajzer Wilhelm II, wielki książę Michał Romanow, francuski minister spraw zagranicznych Stéphen Pichon i arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jednakże już wtedy ich poczynania wprawiały w ruch żarna historii, które w ciągu najbliższych lat miały zetrzeć w proch tak wiele istnień.
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wraz z powstańcami warszawskim wystosowała apel do warszawiaków o godne i spokojne uczczenie tegorocznych jubileuszowych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawy.
„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa wypowiedziane przez aktorkę Joannę Szczepkowską 25 lat temu urosły do rangi symbolu. Dziś niemal dokładnie powtórzył je amerykański prezydent, mówiąc "Wybory 4 czerwca początkiem końca komunizmu w Europie".
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
Od 9 do 11 kwietnia w Pradze będzie odbywać się III edycja międzynarodowego sympozjum „Pamięć Europy”, poświecona współczesnej kulturze pamięci w kontekście przypadających w tym roku ważnych rocznic historycznych. Udział w sympozjum wezmą przedstawiciele ponad 150 instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku z ponad 20 krajów Europy
Historia, która na długo pozostaje w pamięci... Wojna, miłość, skomplikowana historia dwóch narodów i dwojga ludzi. To nie jest tylko romans.
Księga Henrykowska i Akta Braci Czeskich polskimi propozycjami na Listę "Pamięć Świata" UNESCO - zdecydował Polski Komitet Programu "Pamięć Świata" UNESCO, któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak.
Robert Gliński podejmuje wspaniałą próbę: o młodych bohaterach Walczącej Warszawy, Szarych Szeregach, chce opowiedzieć w stylu amerykańskim. Udaje mu się to tylko częściowo.
28 lutego mija 33 rocznica wprowadzenia kartek na mięso i wędliny. Żyliśmy z nimi przez 8 lat - do końca lipca 1989 roku. Wyliczone możliwości nabywcze wyrobów, narzucone przez Radę Ministrów Wojciecha Jaruzelskiego, miały być podstawą równego podziału w społeczeństwie. Reglamentacja była natomiast zaczynem wielu problemów i nielegalnego obrotu mięsem. Dziś statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada ok. 70 kg mięsa rocznie, czyli o 20-40 kg więcej niż w czasach PRL-u.
25. lutego odbył się kolejny etap projektu „Od widowni do sceny", którego celem jest integracja społeczno-kulturowa dzieci z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania przy ul. Lekcyjnej 29, z seniorami z Wrocławskiego Centrum Seniora.
Sprawy dotyczące mienia zabużańskiego, tj. mienia zostawionego przez Polaków przymusowo wysiedlonych w latach 1944-1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski, nie zostały w pełni rozwiązane do dnia dzisiejszego pomimo upływu przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń. W dniu 27 lutego 2014 roku wchodzi w życie kolejna już nowelizacja ustawy regulującej wypłatę rekompensat, tj. Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 roku „o zmianie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej" (Dz.U. 2014.195).
Byli więźniowie i ocaleni z Zagłady, politycy oraz duchowni wzięli udział w ceremonii obchodów 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Robert De Niro na zakończonym w ubiegły weekend festiwalu Sundance zaprezentował dokument "Remembering the Artist Robert De Niro Sr.", w którym wyznaje, że jego ojciec był gejem i dlatego opuścił rodzinę.
W ponad 30 miastach Polski archiwa państwowe uruchomiły punkty konsultacyjne "Archiwa Rodzinne", w których można uzyskać poradę jak tworzyć archiwa rodzinne i dbać o zgromadzone dokumenty. Archiwiści pomogą także poznać sposoby poszukiwań przodków.
„Utracone Odzyskane” to kampania edukacyjna prowadzona w ramach projektu Muzeum Utracone. Znane i cenione osoby wypowiadają się na temat utraconych dzieł sztuki. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu skali zniszczeń oraz grabieży obiektów kultury podczas drugiej wojny światowej.
Długotrwała dieta wysokotłuszczowa sprzyja chorobie Alzheimera