W warszawskiej Cytadeli powstanie Muzeum Historii Polski - zdecydował rząd. Na budowę Muzeum, realizowaną w latach 2016-2019, z państwowej kasy trafi 310 mln zł. Otwarcie zaplanowano na listopad 2018 roku. Muzeum rocznie może odwiedzać ponad 500 tysięcy osób.
9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w prawie 40 miastach Polski archiwa państwowe otworzą swoje podwoje. Dni Otwarte w archiwach państwowych odbędą się również w sobotę 13 czerwca. Obchodom towarzyszyć będą warsztaty, wystawy oraz spotkania związane z historią miast i regionów.
Archiwa państwowe prowadzą rozległe prace nad digitalizacją i udostępnianiem narodowego zasobu archiwalnego w formie cyfrowej, w tym również w Internecie. W rezultacie archiwa państwowe odnotowały w roku 2014 dalszy wzrost liczby korzystających z archiwów w formie elektronicznej i tradycyjnej.
„Nikt nie ma prawa kneblować tego, co przeszłość ma nam do powiedzenia”. Głównym motywem tej książki jest tajemnica, a raczej wiele tajemnic. Dotyczą one zarówno ludzi jak i dzieł sztuki.
W sobotę 16 maja w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w całym kraju odbędzie się premierowy pokaz filmu przygotowanego w ramach projektu „Muzeum Utracone”. Produkcja opowiada o miejscach, do których niemiecki okupant w czasie II wojny światowej zwoził i składował polskie dzieła sztuki. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz – malarz, który zajął się odzyskiwaniem skradzionego dobytku.
Konstytucja 3 Maja z 1791 r. była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie. Uchwalono ją w sposób demokratyczny – Polacy umieli pokazać wszystkim, że nowoczesną reformę państwa można było również w tamtych brutalnych czasach przeprowadzić bez rozlewu krwi.
Dziś w Warszawie zmarł Władysław Bartoszewski - polityk, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego. Miał 93 lata, do ostatnich dni był aktywny w życiu społecznym i politycznym.
Rok 2015 będzie rokiem święta polskiego teatru. Dokładnie 19 XI 2015 obchodzona będzie 250. rocznicę pierwszego przedstawienia zespołu założonego z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, a będącego zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego.
Dziś około 300 Ocalałych, świadków historii Auschwitz, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wraz z nimi w uroczystościach wzięli udział przywódcy i liderzy ponad 40 państw.
Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia zdjęć, pod zawieszonym przez dystrybutora szyldem "arcydzieło", do kin w końcu dotarła "Hiszpanka" Łukasza Barczyka. Ten film nie jest niczym, czego ktokolwiek mógł się spodziewać. Zaskoczenie jednak niekoniecznie będzie pozytywne.
Hollywood kocha takie filmy, ale nie tylko Hollywood. "Gra tajemnic" to uniwersalne, pełne wdzięku i klasy kino.
Dziś nad ranem po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Józef Oleksy, były premier i marszałek Sejmu. Miał 68 lat.
"Niezłomny" nie jest pierwszym filmem Angeliny Jolie, wyjaśnia jednak, czemu ten poprzedni ("Kraina miodu i krwi") nie zdobył rozgłosu.
Do sieci trafił zwiastun filmu "Hiszpanka" w reżyserii Łukasza Barczyka. Dzieło stanowi opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli.
Angelinie Jolie bardzo zależało na tym, by jej najnowszy film, dramat "Niezłomny", mogli oglądać młodzi widzowie. Produkcja otrzymała ostatecznie dość łagodną kategorię wiekową PG-13.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?