Osoby jedzące różnorodne pokarmy bogate we flawonoidy - takie jak herbata, jagody, ciemna czekolada czy jabłka - mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju poważnych schorzeń zdrowotnych i mają potencjał, by żyć dłużej.
Oto może być kolejny powód, by cieszyć się codzienną filiżanką herbaty lub kawałkiem gorzkiej czekolady - nowe badanie przeprowadzone przez University of Surrey wykazało, że naturalnie występujące związki zwane flawan-3-olami - obecne w kakao, herbacie, jabłkach i winogronach - mogą poprawiać ciśnienie krwi oraz stan naszych naczyń krwionośnych.
Ciemna czekolada sama w sobie ma korzystne właściwości zdrowotne, takie jak antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Okazuje się jednak, że wzbogacenie tego smakołyku o prebiotyki i probiotyki może uczynić go jeszcze zdrowszym. Substancje aromatyzujące z kolei mogą wpływać na różne właściwości czekolady, w tym na poziom wilgoci i zawartość białka.
Dieta bogata w magnez jest kluczowa dla naszego zdrowia - zmniejsza ryzyko uszkodzenia DNA i wystąpienia przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.
15-minutowy spacer może zmniejszyć o połowę ilość przekąsek, po jakie się sięga w pracy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter wykazało, że nawet w stresujących sytuacjach pracownicy jedzą tylko o połowę mniej czekolady niż normalnie po krótkim wysiłku fizycznym.
Osoby, które regularnie jedzą owoce jagodowe, mogą mieć niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Co więcej, mężczyźni mogą również jeszcze bardziej obniżyć to prawdopodobieństwo poprzez stałe serwowanie sobie jabłek, pomarańczy i innych źródeł bogatych w składniki o nazwie flawonoidy.
Codzienne jedzenie mlecznej czekolady może wyglądać na receptą na przyrost masy ciała, jednak nowe badanie z udziałem kobiet po menopauzie pokazało, że jedzenie pewnej ilości czekolady rano w wąskim przedziale czasu może pomóc organizmowi spalić tłuszcz i obniżyć poziom cukru we krwi .
Niewielkie ilości czekolady zjedzone rano mogą obniżyć poziom cukru we krwi i wspomóc organizm w spalaniu tłuszczu.
Sproszkowane kakao podawane myszom karmionym produktami wysokotłuszczowymi pomogło osłabić choroby wątroby u tych gryzoni.
Jedzenie ciemnej czekolady może pozytywnie wpływać na nastrój i łagodzić objawy depresyjne, mówią brytyjscy uczeni.
Od jakiegoś czasu dietetycy doskonale wiedzą, że niektóre produkty spożywcze uzależniają i ostrzegają przed nimi konsumentów. Część artykułów dostępnych na półkach sklepowych wykazuje wręcz cechy charakterystyczne narkotyków i innych używek. bez których osoby uzależnione nie mogą się obejść. Oto kilka tych, które mogą doprowadzić do prawdziwego nałogu.
Uczeni z Loughborough University uważają, że określony sposób etykietowania żywności, który obejmuje informacje o ćwiczeniach potrzebnych na spalenie kalorii z danego produktu, mogłoby pomóc w walce z otyłością.
Kiedy jesteśmy zmęczeni, często sięgamy po coś słodkiego, co szybko przydaje nam energii, ale efekt ten jest krótkotrwały. Są na to lepsze rozwiązania.
Wymienione w tytule produkty, a także wiele innych zawierających flawonoidy (rodzaj przeciwutleniaczy) pozwala istotnie wydłużyć życie.
Osoby jedzące ciemną czekoladę rzadziej doświadczają objawów depresyjnych, wynika z badań. Uczeni zastanawiają się, czy sięganie po ten przysmak daje ochronne skutki przed depresją.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują