Seniorzy, którzy regularnie angażują się w wiele różnych rodzajach zajęć w wolnym czasie, takich jak spacery, bieganie, pływanie, czy gra w tenisa, mogą mieć niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, w tym z powodu chorób układu krążenia i raka.
Osoby w wieku powyżej 60 lat, które spędzają dłuższy czas oglądając telewizję, mogą być narażone na zwiększone ryzyko rozwoju demencji.
Takie zajęcia rekreacyjne, jak czytanie książki, uprawianie jogi i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.
Motto tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) brzmi "Edukacja chroni nasze jutro". O tym dlaczego ważna jest wiedza o cukrzycy i jej powikłaniach, także wśród rodziny i bliskich osoby chorej, mówi film, który powstał z okazji WDD 2022 w ramach kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą".
W przypadku większości ludzi korzyści z ćwiczeń aerobowych znacznie przewyższają ryzyko, jednak bardzo wymagające ćwiczenia wytrzymałościowe - takie jak udział w maratonach i triathlonach u osób mniej wprawnych do takiego wysiłku - mogą zwiększać ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, migotania przedsionków lub zawału.
Odpowiedź na stosunkowo zwięzłe pytanie: „jak to, co jemy, wpływa na nasze starzenie się?", jest nieuchronnie złożona. Podczas gdy większość analiz dotyczy wpływu pojedynczego składnika odżywczego na daną funkcję organizmu, ogólnie zdrowa dieta musi być rozważana na podstawie całych zestawów składników odżywczych.
Oglądanie zabawnego filmu lub sitcomu, który wywołuje śmiech, pozytywnie oddziałuje na funkcję naczyń. Odwrotny skutek daje obejrzenie filmu, który powoduje stres.
Oto kolejny powód, dla którego warto iść na siłownię: dzięki temu można poprawić pamięć. Na Georgia Institute of Technology pokazano, że intensywny, ale krótki (już 20-minutowy) trening może poprawić pamięć epizodyczną o około 10 procent u osób zdrowych.
Wyższa satysfakcja z życia wiąże się z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na demencję, jeśli jednak dostosują się do siedmiu podanych poniżej zaleceń, mogą zabezpieczyć się przed otępieniem.
Chyba każdy już wie, że ćwiczenia są korzystne. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny wysiłek pozwala zachować silne mięśnie i stawy oraz zwalczać niektóre choroby. Mniej powszechna jest jednak wiedza o tym, dlaczego i w jaki sposób aktywność fizyczna została wbudowana w biologię człowieka.
Noszone np. na nadgarstkach urządzenia monitorujące ruch mogą być przydatne we wczesnych ostrzeżeniach o pogorszeniu funkcji poznawczych u osób starszych.
W Chinach odkryto, że osoby z niskim BMI są w rzeczywistości znacznie mniej aktywne niż ludzie o BMI w normalnym zakresie.
Dlaczego niektórzy ludzie ze złogami amyloidowymi w mózgu związanymi z chorobą Alzheimera nie wykazują żadnych objawów choroby, podczas gdy inni z taką samą ilością tych złogów mają wyraźne problemy z pamięcią i myśleniem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzano się czynnikom genetycznym i czynnikom stylu życia, które mogą pomóc w stworzeniu „rezerwy poznawczej" zapewniającej ochronę przed chorobą.
Zidentyfikowano cząsteczkę we krwi, która jest wytwarzana podczas ćwiczeń i może skutecznie zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia oraz otyłość u myszy.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują