Co sprawia, że niektórzy pracownicy skupiają się na przyszłości, podczas gdy inni wydają się tkwić w przeszłości? Jak ten wybór wpływa na pracę, stres i interakcje z innymi? Nowe badanie ponad 600 pracowników w zawodach fizycznych i umysłowych porównało osoby bardziej skłonne do myślenia o przeszłych problemach w pracy z osobami bardziej skupiającymi się na przyszłości.
Lęk, autyzm, schizofrenia i zespół Tourette'a mają swoje własne charakterystyczne cechy, ale czynnikiem łączącym te i większość innych zaburzeń psychicznych są zaburzenia rytmu dobowego, mówią eksperci z University of California, Irvine.
Morsowanie stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Eksperci postanowili więc naukowo sprawdzić, na ile może być przydatne dla zdrowia.
Interakcje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc nam zachować zdrowie, ponieważ wzmacniają nasz układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko chorób takich jak choroby serca, udar i cukrzyca typu 2.
Długotrwały stres sprzyja zawałom - poziom hormonu stresu (kortyzolu) wzrasta w miesiącach poprzedzających zawał.
Występowanie objawów COVID-19 wiąże się z gorszym zdrowiem psychicznym i niższą satysfakcją z życia.
Cierpliwość - podobnie jak jej odpowiednik, niecierpliwość - zawsze była rodzajem koncepcji „wiem, kiedy to postrzegam". Postanowiono sprawdzić, czym w istocie cierpliwość jest.
Muzyka może zmniejszyć niepokój i pobudzenie u osób z zaawansowaną demencją.
Im dłużej dana osoba sprawuje opiekę na kimś bliskim tym silniej zmniejsza się jego/jej poczucie dobrostanu.
Dźwięki wytwarzane przez ruch pojazdów, mogą osłabiać pozytywny wpływ krajobrazów dźwiękowych przyrody na poziom stresu i niepokoju ludzi.
Napój kakaowy bogaty w flawanole może chronić naczynia krwionośne organizmu nawet po spożyciu pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu.
Odkryto, że stres zmienia sposób, w jaki nasz mózg koduje i odzyskuje negatywne wspomnienia. Opracowano też obiecujący nowy sposób na przywrócenie właściwej specyfiki pamięci u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.
Odkryto istotną rolę, jaką mikrobiota jelitowa odgrywa w regulacji reakcji na stres poprzez interakcję z rytmem dobowym organizmu.
Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.