Prostym sposobem na jesienną chandrę, choć wymagającym od nas mobilizacji, jest aktywność fizyczna. Nie zasłaniajmy się brakiem czasu. Zamiast wylegiwania się na kanapie, postawmy na regularny wysiłek, a na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.
To naprawdę dynamiczne zajęcie. Wymaga znacznego wysiłku. Żeby grać, trzeba być sprawnym i zdrowym - warto jednak podjąć wysiłek, bo czerpanie przyjemności z gry oznacza też doskonałą profilaktykę chorób serca.
Niby to wiedza powszechna, ale wciąż często niewykorzystywana. Znany truizm potwierdzili niedawno amerykańscy naukowcy: aby utrzymać wagę, należy regularnie podejmować aktywność fizyczną.
Dojrzały wiek nie jest równoznaczny z brakiem aktywności fizycznej. Udowodniła to 79-letnia zakonnica biorąc udział w triatlonie Subaru Ironman Canada i stając się najstarszą uczestniczką, która ukończyła ten wyścig.
Wiadomo, że zmniejszenie aktywności fizycznej pań związane jest z małżeństwem i urodzeniem dzieci - w przypadku młodych kobiet, z pogorszeniem stanu zdrowia zaś - w przypadku kobiet dojrzałych. Okazuje się jednak, że najczęściej to panie w średnim wieku i wdowy zwiększają ilość czasu poświęcanego na ćwiczenia. Przynajmniej w Australii.
Jeżeli zaczynamy odchudzać się na szybko, z biegu i bez przemyślanego planu, walka ze zbędnymi kilogramami przypomina syzyfową pracę. Dieta wymaga wsparcia doświadczonego trenera.
Nadwaga i otyłość to w Polsce problem społeczny - dotyczy 61,6% mężczyzn i 50,3% kobiet i może być przyczyną chorób serca, układu krążenia, układu pokarmowego, stawów i kręgosłupa, a także wielu zaburzeń hormonalnych. Zbędne kilogramy wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną, ale mogą stać się także przyczyną kryzysów psychicznych i złych relacji z otoczeniem.
Niezakłócony sen przynosi odpoczynek całemu organizmowi, w jego czasie zmniejsza się metabolizm, maleje napięcie mięśni, spowalniają się czynności serca i oddychanie. Problemy ze snem zaś mogą prowadzić do depresji, chorób serca, trudności z koncentracją. Jednym z powszechnych kłopotów zakłócających sen jest chrapanie. Na szczęście, istnieją sposoby na efektywne kontrolowanie tej dolegliwości.
Spółdzielnia Socjalna „Szansa i Wsparcie" organizuje projekt pod nazwą „Aktywny senior to radosny senior - program aktywizacji ruchowej i integracji społecznej seniorów". Jest on przeznaczony dla osób po 60. roku życia i mieszkających na terenie województwa śląskiego.
Jak twierdzą eksperci, kilka godzin pracy w ogrodzie może zdziałać cuda. Dzięki ogrodnictwu można się lepiej poczuć i młodziej wyglądać, przekonują twórcy sagazone.
Osoby starsze powinny ćwiczyć, by budować mięśnie. Z badań wynika, że dotyczy to nie tylko ludzi dojrzałych, kilkudziesięcioletnich, ale także osób w dziewiątej dekadzie życia. To pomoże w wykonywaniu codziennych czynności.
Wiek ma wpływ na funkcje poznawcze, wraz z upływem lat w większym lub mniejszym stopniu ulegają osłabieniu. Badania uczonych z uniwersytetów na całym świecie dowiodły, że w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomagają aktywność zawodowa, fizyczna, podejmowanie nowych wyzwań, gry i szarady oraz odpowiedni poziom określonych substancji w organizmie, m. in. kwasu foliowego, witaminy B12, ale także witaminy D.
Profesor Zheng Ji, prawdopodobnie najstarszy wykładowca na świecie, szóstego maja skończył 109 lat.
Od 2006 r. we wrocławskim oddziale PTTK działa Wrocławski Integracyjny Klub Kajakowy Osób Niepełnosprawnych KAPOK. Jego celem jest popularyzacja kajakarstwa turystyczno-rehabilitacyjnego, między innymi wśród seniorów. Klub organizuje spływy i regaty, a wspólnie ze Stowarzyszeniem „Drzwi do Europy”, zorganizował nad Odrą przystosowaną dla niepełnosprawnych i seniorów wypożyczalnię kajaków.
83-letnia Bette Calman może być inspiracją dla każdego. Sędziwa Australijka ma ciało bardziej elastyczne niż niejeden dwudziestolatek: staje na głowie, podnosi się na jednej ręce, potrafi przyjmować różne trudne pozy. Pani Calman jest instruktorką jogi od czterdziestu lat.