Porady - pytania i odpowiedzi

2011-12-08 21:49 autor: artivia

18 347 odsłon

Wino podczas Wigilii - czy wypada?

Organizuję w tym roku Wigilię u mnie w domu. Zastanawiam się, czy wypada, abym podała w tym dniu wino? Teoretycznie alkohol powinien być odstawiony, ale ja nie mówię o pijaństwie, ale o jednej lampce, na tzw. trawienie. Jakie jest Wasze zdanie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • Najlepsza odpowiedź

  2011-12-09 09:39 autor odpowiedzi: Klaudia

  "alkohol powinien być odstawiony" - bo? Ja w ogóle nie rozumiem problemu jaki ludzie mają z alkoholem podczas Wigilii - jak już to można wskazywać na postny charakter tego posiłku, ale post od dawna nie obowiązuje, więc o co chodzi? Wino do dań rybnych pasuje idealnie, stawiaj śmiało na stole :) Najwyższa pora skończyć z mitem "jakikolwiek alkohol = pijaństwo" i dać napojom alkoholowym im nalezne miejsce - uzupełnienia posiłku a nie "wspomagaczy zabawy" czy "narzędzia grzechu". U mnie w domu pija się wino w Wigilię od kiedy pamiętam ;) Tylko nie częstuj kierowców ;)

  artivia skomentował/a odpowiedź 2011-12-09 11:26

  Dzięki :) Właśnie tak myślałam, szczególnie, że post już jako taki zniesiono :)

  Oceń odpowiedź 3 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-09 12:02 autor odpowiedzi: bodzio2

  Ja się z tym nie zgadzam że alkohol=pijaństwo przecież wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem,nawet Pan Jezus na uczcie spożywał wino ze swoimi apostołami a przecież jest dla nas wzorem,zamienił wodę w wino,księża także spożywają na mszach swiętych tzn.wino mszalne i nikt z tego nie robi afery.Myśle że lampka dobrego czerwonego wina nikomu nie zaszkodzi a może pomóż na krążenie i na wzbogacenie naszej krwi.Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 2 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-09 12:42 autor odpowiedzi: Kaima

  Jeśli ma to być tradycyjna wieczerza wigilijna to ja nie podałabym wina. Dopiero po wieczerzy, kiedy już na stole pojawią się świąteczne ciasta i kawa, podam stosowny alkohol. W moich stronach nadal we Wigilię obowiązuje i post, i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ale, co kraj to obyczaj - w Czechach nie poszczą i jedzą mięso, w innych krajach katolicy w ogóle nie znają tej tradycji.

  Ocena odpowiedzi 2 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-18 19:52 autor odpowiedzi: Zenobia

  Jak najbardziej wino pasuje do ryb oraz podanie na wigilję,u mnie podaje się wino jak tylko pamiętam.

  Ocena odpowiedzi 2 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-25 17:23 autor odpowiedzi: wydra47

  A czy podczas odprawiania każdej mszy wypada księdzu pić wino. Skoro jak głoszą że jest to krew Jezusa to przy wigili tym bardziej wypada.

  Ocena odpowiedzi 2 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-25 17:25 autor odpowiedzi: wydra47

  A czy podczas odprawiania każdej mszy wypada księdzu pić wino. Skoro jak głoszą że jest to krew Jezusa to przy wigili tym bardziej wypada.

  Ocena odpowiedzi 3 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-14 13:26 autor odpowiedzi: ciotka Klotka

  U mnie w domu nie pije się wina w Wigilię. Tak mam i już, ale jeśli postawisz to też nic złego. Jeśli ktoś nie będzie chciał to po prostu nie będzie pił.

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 17:00 autor odpowiedzi: LECHO

  Wino podczas wigilii jak najbardziej tak! Ja tak robię! To jest przyjemny dodatek do kolacji- nie tylko o walorach zdrowotnych ale i o smakowych! Także uważam, że to jest już początek świętowania Bożego Narodzenia- i lampka winka jest jak najbardziej na miejscu.

  Ocena odpowiedzi 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 17:22 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Zwyczaje związane z Wigilią ulegają zmianie- takiemu jakby unowocześnieniu. Kiedyś jadło się potrawy typowo postu (chociaż u mnie w domu nadal się tak je) a słyszałam kiedyś na kazaniu, że jedzenie nie postnych nie jest grzechem. To jest jedynie tradycja. Ta sama sytuacja odnosi się do wina. Uważam, że lampka wina jest dopuszczalna i nie jest jakimś rażącym grzechem zaproponowanie jej gością- w końcu mogą odmówić, gdy ich moralność nie będzie im pozwalała. Mi zdarza się wypić lampkę wina w Wigilię. Trzeba jednak znać umiar- tak jak piszesz - żadnego pijaństwa.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-14 14:02 autor odpowiedzi: anatol61

  Wytrawne wino jak najbardziej.Oczywiście tak jak napisałaś lampka do podkreślenia smaku potraw.

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 12:44 autor odpowiedzi: smiling

  u mnie w domu zawsze była lampka wina po kolacji lecz nie więcej , lecz Ty znasz uczestników Kolacji wigilijnej i sama musisz zdecydować pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 16:09 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Nie jestem przeciwnikiem,to zależy jak kto czuje,ale u mnie jest tradycja taka,jak w domu rodzinnym-nie ma alkoholu pod żadną postacią do kolacji wigilijnej i wogóle w Wigilię.Jak i to,że obowiązuje post,wszystkie potrawy są postne.Tak było z dziada,pradziada w mojej rodzinie i choć to,co można zachować staram się chronić.Wiem,że dorosłe już dzieci przeniosły wiele z domu rodzinnego do swoich domów i strzegą tego jak świętości,przekazując to swoim dzieciom.

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-02 19:11 autor odpowiedzi: baszko

  Lekkie wino do kolacji, a do ciasta po kolacji miód pitny trójniak - obowiązkowo... Nikt od kieliszka, czy dwóch dobrego wina się nie upije...
  baszko zaktualizował/a odpowiedź 2014-07-23 21:16
  Uwaga:

  Podawanie pitnego miodu ma Polsce długą tradycję. Kojarzy się z czasami szlachty raczącej się tym trunkiem. Ze względu na jego historię, miód uważa się za napój odpowiedni do uroczystych okazji, chociaż w przeciwieństwie do wina nie jest podawany w eleganckich, szklanych kieliszkach. Według savoir–vivre’u bez względu na to, który rodzaj miodu spożywa się, niezależnie od tego, czy jest to napój z lodem, czy z przyprawami ważny jest sposób picia.

  źródło:

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zachowanie przy stole

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania