Porady - pytania i odpowiedzi

2010-09-21 22:59 autor: archivario

9 169 odsłon

Firma działająca w Polsce ale założona poza Polską - to legalne?

Przymierzam się do założenia firmy poza Polską (jeszcze nie wiem gdzie, może GB bo tam bywam czasami), ale mam jedną wątpliwość. Firma wykonywałaby dokładnie to samo co teraz, dla tych samych klientów. Taka zwykła Dg. Nie zamierzam się przeprowadzać do miejsca prowadzenia działalności, która zresztą nie zainteresuje obcokrajowców. Czy takie przeniesienie firmy (nie ukrywam, że ze względu na podatki) jest legalne - to znaczy co mam zrobić żeby takie było i żeby nasze urzędy się nie czepiały. Jak to wygląda od strony praktycznej, jeśli chodzi o rozliczenia w Polsce? czy w ogóle coś rozliczam, płacę jakiś ZUS czy podatki jeśli mam DG czy jakieś odpowiednik w GB, Czechach czy w Estonii, ale prace wykonuję tutaj, dla polskich klientów. Czy polski US może stwierdzić, że skoro działalność jest w Polsce to oprócz brytyjskich mam płacić także polskie podatki? Przepraszam, jeśli pytania są prymitywne, ale to dla mnie całkiem świeży pomysł a w necie niewiele jest jasnych wypowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-09-23 14:12 autor odpowiedzi: Jakub Sowinski

    Na początku warto zaznaczyć, że idea zakładania firm poza granicami Polski jest co do zasady niezgodna z intencjami polskiego ustawodawcy (i jakiegokolwiek innego kraju), który pragnie, aby dochody mieszkanców były opodatkowane na jego terenie. Przepisy i luki, powstałe umyślnie na skutek zastosowania prawa europejskiego, pozwalają na pewne wyjatki i obejścia, których fundamentem jest jeden z podstawowych filarów założycielskich dzisiejszej Unii Europejskiej - o swobodzie przepływu towarów i usług.

     

    Co do praktyki, zakładanie firmy poza Polską polega na obchodzeniu przepisów podatkowych polskiego prawa. Jeśli usługa ma charakter niematerialny (np. tlumaczenia, tworzenie stron internetowych, korekty, dzialalność redakcyjna, doradztwo itp.) lub nie wymaga fizycznej siedziby firmy (kancelarii, biura, warsztatu pracy) czyli wykonywana jest u klienta (np. założenie gniazdka kontaktowego, wymalowanie pokoju) taka firma ma rację bytu i w takim wypadku da się obronić - o ile istnieje z danym Państwem odpowiednia umowa o ograniczeniu podwójnego opodatkowania - odprowadzenie podatku w tym jednym kraju.

     

    W zależności od świadczonych usług oraz podmiotu, który jest ich odbiorcą konieczne jest jeszcze rozpatrzenie obowiązku rejestracji i odprowadzania VAT.

     

    Niestety postawione pytanie jest bardzo ogólne. Brakuje zwłaszcza określenia przedmiotu działalności gospodarczej oraz podmiotów, którym usługi są świadczone. W celu dokładnego ustalenia czy działania, które chce Pan podjąć są możliwe, prosiłbym o kontakt.

    Ocena odpowiedzi 1 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-23 21:03 autor odpowiedzi: smiling

    jest legalne

    Ocena odpowiedzi 2 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prowadzenie firmy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy