Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-27 16:55 autor: leoni

13 720 odsłon

Zmiana nazwiska przy prowadzeniu działalności gospodarczej

W niedługim czasie planuję zmianę nazwiska, a prowadzę działalność gospodarczą. Czy orientujecie się może gdzie powinnam się udać, aby w jak najszybszym czasie i jak najmniejszym kosztem zmienić wszystkie dane firmy? Czy najpierw zmieniam dowód, dopiero potem wpis do EDG, czy od razu jedno i drugie?

Poza tym od którego momentu muszę wystawiać faktury już z nowymi danymi? Zaraz po ślubie? Po wymienie dowodów? Czy po zmienie w EDG?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • Najlepsza odpowiedź

  2011-08-01 02:01 autor odpowiedzi: BPPIPP BIUREX

  Pozwolę sobie odpowiedzieć na Pani pytanie w sposób rzetelny i jak najbardziej odpowiedni.

  Mianowicie po pierwsze:

  Zmieniając nazwisko - czyli stan cywilny, nie zmienia Pani nazwy firmy - chyba, że takowa składa się miedzy innymi z Pani Nazwiska. Jesli tak należy zmienić wpis do ewidencji, NIP-u i REGONU w terminie do 30 dni rozliczeniowych miesiaca w którym nastapiła zmiana.

  Po drugie

  Składajac wniosek o aktualizację (zmianę) wpisu do ewidencji jednocześnie składa Pani aktualizację REGON-u i NIP-u. Należy też odrazu zmienić pieczątkę i zgłosić zmiany w ZUS-ie. Termin składania tego rodzaju aktualizacji jest zawity i wynosi on czasokres odpowiedni do rozliczeń - czyli do trzydziestego dnia miesiaca w którym nastapiła zmiana.

  Trzecia sprawa to wystawianie faktur:

  Z doswiadczenia wiem, że zarówno nr NIP jak i REGON nie ulegają zmianie - po zgłoszeniu aktualizacji. Nie zmienia sie również nr wpisu do ewidencji. Nie ulega zatem watpliwości, że w momencie składania w okienku odpowiednich druków działa Pani jako inna firma i juz w tym samym momencie moze Pani posługiwać się Nowa nazwą. W tym samym momencie faktury vat powinny byc wystawiane juz z Nowa nazwą.

  Podkreślam jednak, ze wszelkie zmiany nazwiska nie wpływaja na zmiane nazwy firmy - chyba, ze jak to wczesniej napisałem nazwa firmy skłąda sie z nazwiska.

  Dla Pani bezpieczeństwa proponuje też po zmianie Dowodu Osobistego automatycznie złożyc aktualizacje tych danych w Urzedzie Skarbowym i ZUS.

  Odpowiadając na ostatni wątek Pani pytania informuje Panią, że wszelkie dokumenty aktualizacyjne może Pani złożyć tylko w jednym okienku. Wszelkie zaswiadczenia otrzyma Pani poczta.

  Oceń odpowiedź 8 5

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prowadzenie firmy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania