Porady - pytania i odpowiedzi

2014-12-16 21:58 autor: anszku66

5 798 odsłon

Niesłuszna darowizna

Mój problem dotyczy sytuacji bliskiej mi osoby, która zamieszkuje z mężem, starszym o 10 lat. Pani opiekuje się mężem (gotuje, sprząta, umawia wizyty u lekarza, kupuje leki). Ten płaci do wspólnego gospodarstwa jedynie 500 zł, pomimo że otrzymuje wysoka emeryturę (średnia krajowa) i raz do roku zakupuje opał. Domu nie remontuje bo go nie obchodzi, a pieniądze bez zgody żony daje siostrzeńcowi (wg jej relacji). Przy czym wszystkiemu zaprzecza i staje się agresywny(widziałam ślady pobicia). Mają wspólnote majątkową. Jak zaradzic tej sytuacji? Kwoty, które przekazuje siostrzeńcowi są znaczne (podobno nawet do 20 tyś). Konflikt jest stary, praktycznie nie do rozwiązania- są ze sobą z obowiązku(?), przyzwyczajenia(?) Oboje sa w podeszłym wieku...Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki

Pytanie zaktualizowano 2015-01-19 14:58

Dodam, że pan ma 85 lat, może nie do końca jest świadomy, co robi, a co z siostrzeńcem? Przecież przyjmowanie tak dużych pieniędzy też chyba jest niezgodne z prawem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-17 15:20 autor odpowiedzi: angru46

    Radzę  doradzic sie u  dobrego adwokata,ten pokieruje całą sprawę,bo tak z dystansu to sobie można dużego kłopotu narobić a na upartośc u starszych osób nie ma lekarstwa.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-23 14:26 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli chodzi o niespełnianie przez męża obowiązku alimentacyjnego wobec żony, można zastanowić się nad:
    1. złożeniem w sądzie pozwu o przyczynianie się do utrzymania rodziny (w sensie żony) - art. 23 KRO w zw. z art. 27 KRO
    2. złożeniem w sądzie wniosku o nakazanie wypłacania przez  ZUS emerytury, w całości lub części, do rąk żony - art. 28 § 1 KRO

    Sposóbh 2 - wniosek o nakazanie ZUS wypłacania emerytury męża (w całości lub w częsci, np. połowy) do rąk żony jest chyba najprostrzym sposobem na uzyskanie "dostępu" do częsci emerytury męża.

    Art. 37 § 1 pkt 4 KRO wskazuje, że zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. 

    Jeżeli mąż dokonywał darowizn środków z majątku wspólnego na rzecz innej osoby bez zgody żony to jest to podstawa do żądania zwrotu podarowanych środkow.

    Darowizna środków z majątku wspólnego dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania