Porady - pytania i odpowiedzi

2013-04-22 12:30 autor: halina ignatowa

7 964 odsłon

Czy komornik ma prawo ściągać ze mnie alimenty zasądzone na rzecz mojego brata

Komornik wysłał mi pismo o moim zadłużeniu alimentacyjnym (to mój brat jest w rzeczywistości dłużnikiem a nie ja ale komornik ściąga ze mnie długi brata). Ja spłaciłam mu zachowek i jeszcze resztki zachowku spłacam na raty/on się zgodził na taką formę/mimo tego ja płacę komornikowi-czy komornik ma prawo ściągać długi odemnie??? Jego była żona mnie podała do komornika.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-24 07:52 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Komornik może zająć wierzytelność z tytułu zachowku.

    Jeżeli więc otrzymała Pani postanowienie o zajęciu tej wierzytelności to wpłat kwot zachowku powinna Pani dokonywać na ręce komornika a nie dłużnika (brata).

    Art. 896 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego - Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik: 
    1) zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem; 
    2) wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.

    halina ignatowa skomentował/a odpowiedź 2013-04-26 17:48

    Witam ,i dziękuję za odpowiedż a propo komornika ,dowiedziałam się również ,że komornik nie tyulko odemnie ściąga te alimenty ale i z zasiłku brata również ściąga alimenty/czy to normalna praktyka?/Mojemu bratu ja /komornik mi ściąga kasę/już spłaciłam większość zachowku i mam na to dokumenty!!!do kiedy ja będę płacić te długi? /do końca życia?/Mam wrażenie że to co ostatnio się mówi w telewizji /że komornicy niszczą ludzi ,finansowo ,to prawda?gdzie jest granica????Po ilu latach przedawnia się roszczenie finansowe/np.zachowku/

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania