Porady - pytania i odpowiedzi

2013-02-08 21:09 autor: KRZYSIU1422

13 059 odsłon

Alimenty na byłą żonę

Niedługo minie 5 lat od orzeczenia rozwodu z mojej winy. Była zona straciła pracę i straszy mnie o podanie o alimenty.Jak uniknąć płacenia ?jestem w drugim związku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-10 06:21 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Aby  żona uzyskała alimenty od Pana musi wykazać, że rozwiązanie małżeństwa przez rozwód pociągnęło dla niej istotne pogorszenie jej sytaucja materialnej.

    Art. 60 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, że jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.  

    Nie znając okoliczności Pana małżeństwa, Państwa sytuacji materialnej i tego jak zmieniła się sytuacja materialna byłej żony trudno mówić o tym jak uniknąć płacenia alimentów.

    Sam fakt, że pozostaje Pan w kolejnym związku małżeńskim nie powoduje, że obowiązek alimentacyjny wobec pierwszej żony wygasł.

    Dodam, że w Pana przypadku obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony jakimś terminem (np. 5 lat od rozwodu jak w przypadku alimentów na byłego małżonka w przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie).

    Ten obowiązek alimentacyjny trwa do zawarcia związku małżeńskiego małżonka uprawnionego do alimnetów oraz do śmierci uprawnionego lub zobowiązanego.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-24 09:13 autor odpowiedzi: smiling

    nie unikniesz  - a jeśli stan zdrowia się pogorszył to nie ma o czym mówić

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania