Porady - pytania i odpowiedzi

2011-03-22 05:13 autor: a1e4j8

14 994 odsłon

Wydanie decyzji o umorzeniu postępowania podatkowego od spadku przez Urząd Skarbowy

Matka zmarla w styczniu 2001 a Ojciec w Marcu 2001. Postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadeku wydany byl listopadzie 2002. (dotyczy nieruchomości rolnych i domu z lat 1950) Postanowienie bylo wyslane na adres Ciotki ktora zmarla w 2003. Ciotka nie zlozyla w naszym imieniu deklaracji/zeznania podatkowej. (nie otrzymala uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku)

Spadkobiercami jestem ja i moja siostra. Mieszkamy za granica od 1985 r. Posiadamy obywatelstwo  Polskie.

Od smierci rodzicow dom jest niezamieszkaly. Ksiegi wieczyste sa w dalszym ciagu na Matki nazwisko.

Obecnie chcemy sprzedac nieruchomosci.


Czy istnieje prawo przedawnienie opłaty do Urzędu Skarbowego od przeprowadzonego spadku ????

"Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie"
Czy, i jaki sposob mozna wystapic do Urzedu podatkowego o wydanie decyzji o umorzenie postepowania podatkowego od spadku (i jake dokumenty sa niezbedne) ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-03-25 21:06 autor odpowiedzi: eleonor

  Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstaje (jeśli było orzeczenie sądu) z chwilą uprawomocnienia sie orzeczenia sądowego. Jeśli wyrok był wydany w 2002 r. (listopad) to najprawdopodobniej uprawomocnił się po 21 dniach od daty rozprawy. Biorąc powyższe pod uwagę prawo do wydania decyzji ustalającej wymiar w tym podatku uległo przedawnieniu, bowiem urząd skarbowy ma 5 lat na wydanie decyzji od daty powstania obowiązku=uprawomocnienia postanowienia spadkowego. W tej sytuacji nie ma sensu składać zezniania podatkowego, chcąc sprzedać nieruchomość wystarczy złożyć we właściwym urzędzie (wg. położenia nieruchomości spadkowej) podanie o wydanie zaświadczenia na dysponowanie masą spadkową - w tym przypadku po dwóch osobach nieżyjących. Koszt tych zaświadczeń 34 zł. Dobrze byłoby dołączyć kserokopię postanowienia o ujawnieniu spadkobierców po zmarłych.
  eleonor zaktualizował/a odpowiedź 2011-03-25 21:19
  P.S. 5 lat liczy się od końca roku w którym powstał oboiązek podatkowy, dątą końcową przedawnienia prawa do wydania dcyzji w tym przypadku jest 31.12.2007 rok.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo podatkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy