Porady - pytania i odpowiedzi

2012-01-08 21:25 autor: grac52

7 081 odsłon

Czy mogę unieważnić ślub kościelny?

37 lat temu zawarłam ślub cywilny i tego samego dnia kościelny. Razem z mężem chodziliśmy na nauki przedmałzeńskie, mąż przystąpił do spowiedzi i w dniu ślubu do komuni świętej. Lata później  dowiedziałam się, że nigdy nie przystąpił do I Komunii  Swiętej i jest absolutnym ateistą. Przestałam chodzić do kościoła i przystępować do spowiedzi bo mam poczucie, że żyję w nieważnym, zawartym poprzez oszustwo związku małżeńskim. Chciałabym to zmienić i wystąpic o unieważnienie ślubu kościelnego. Czy takie unieważnienie otrzymam?  Czy muszę przedtem wystąpić  o rozwód cywilny? Dodam, że od pół roku odmawiam współżycia małżeńskiego bo nie mogę zaakceptować tej sytuacji. Czuję sie oszukana.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-01-10 15:14 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  gdy chodzi o kwestię rozwodu cywilnego, to zalecanym jest, aby strona była już po rozwodzie, albo też w trakcie niego. Ma to praktyczne znaczenie, albowiem chodzi o fakt, aby strona mogła bezproblemowo zaangażować się w proces o stwierdzenie nieważności związku.

  Fakt braku I Komunii Św. nie stanowi przyczyny dla wszczęcia procesu. Natomiast istnieją inne przyczyny, na podstawie których można go rozpocząć. Jedną z nich jest podstępne wprowadzenie w błąd, ale trzeba wówczas udowodnić, iż Pani Mąż zataił bycie ateistą, aby wyłudzić Pani zgodę małżeńską, a P. nie zawarłaby tegoż związku, wiedząc o tym. Jak jednak powiedziałam, warto zbadać Pani sytuację pod kątem też innych podstaw prawnych.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-10 21:35 autor odpowiedzi: Eska1954

  Pomijając to,że Twoje małżeństwo kościelne jest nieważne z winy męża,wydaje mi się,że Ty żyjesz w zgdzie ze swoim sumieniem i z Bogiem,przecież Ty byłaś w porządku,a  o krętactwach i oszustwach męża nie wiedziałaś.Twoja przysięga była szczera i czysta,więc myślę,że była ważna.Słyszałam o ślubie katoliczki z ateistą,kiedy tylko kobieta przysięga ,a mąż jako niewierzący nie.Żona może w pełni uczestniczyć w życiu kościoła i korzystać z sakramentów.Pani Adwokat,czy mam rację?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-11 10:27 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Do Przedmówczyni:
  Szanowna Pani,
  ma Pani absolutną rację: katolik może wejść w związek kościelny: z Osobą niewierzącą; przynależącą do innego Kościoła, Wspólnoty nie posiadającej pełnej komunii z KK; jak i Wyznawcą innej religii (Osobą nieochrzczoną), i (strona katolicka) ma wówczas pełne prawo do przystępowania do Sakramentów św. - nie jest więc tak, iż związek taki nie jest uznany na forum KK.
  Pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania