Porady - pytania i odpowiedzi

2018-05-04 14:24 autor: margil

1 898 odsłon

Slub koscielny jednostronny w Polsce z protestantem

Szanowna dr Arletto,

pisze do Pani z prosba o pomoc w kwestii zawarcia slubu koscielnego mieszanego. Wydaje nam sie, ze jest Pani osoba, ktora bylaby w stanie nam pomoc i posiada Pani najbardziej wiarygodne informacje. Otoz wraz z narzeczonym, ktory jest rodowitym szwedem wyznania protestanckiego chcielibysmy wstapic w sakrament malzenstwa. Ja jestem wyznania katolickiego i bardzo chcialabym miec slub koscielny w Polsce. Obydwoje jestesmy stanu wolnego. I tutaj zaczynaja sie schody. Oboje mieszkamy w Szwecji, najpierw myslelismy o slubie konkordatowym jednostronnym w Polsce, ale z informacji, ktore udalo mi sie uzyskac wydaje sie to bardzo skomplikowanym procesem. Zalezy nam aby wszystko poszlo gladko i w miare mozliwosci miec wszystko zorganizowane nie na ostatnia chwile. W zwiazku z tym pomyslelismy, ze latwiej byloby nam wziac slub cywilny, tutaj w Szwecji, a koscielny w Polsce. Czy jest taka mozliwosc w swietle prawa katolickiego? Jak sie mozna do tego zabrac? Niestety informacje, ktore znajduje badz uzyskuje od roznych osob sa bardzo sprzeczne i juz sami nie wiemy co robic. Wczoraj uslyszelismy od pewnej osoby swieckiej, ze wedlug prawa szwedzkiego jesli wezmiemy tutaj slub cywilny to nie bedzie mozliwe wziac samego koscielnego w Polsce. Czy to jest prawda? Jednakze na forach wyczytalam rozne opinie i szczerze mowiac mamy metlik w glowie.


Czy bylaby nam Pani w stanie udzielic informacji jakie mamy mozliwosci i jak sie za to zabrac? 

Bede bardzo wdzieczna za pomoc. 

Pozdrawiam serdecznie,
margil

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-05-04 14:34 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani,
  najważniejsza kwestia, o której Pani nadmienia, to ów stan wolny Pani, ale i Pani Narzeczonego.

  Sytuacja wygląda tak, iż istnieje możliwość zawarcia tylko ślubu kościelnego, a więc takiego, który nie wywiera skutków na płaszczyźnie cywilnej (ślub konkordatowy pociąga za sobą, tak skutki cywilne, jak i kościelne), niemniej możecie Państwo napotkać na pewien "opór". Nie należy jego odczytywać jako czegoś contra Państwu, ale jako ochronę ważności zwartego małżeństwa.

  Chodzi o taką przykładowo sytuację: X i Y zawierają tylko ślub kościelny, gdyż wiedzą, iż na podstawie pewnych okoliczności można starać się później o stwierdzenie jego nieważności, przy czym ta okoliczność nie zachodzi w świetle prawa cywilnego, które nie nie daje na jej podstawie takiego samego prawa. Inny przykład dotyczy sytuacji, iż Strony być może chciałyby ukryć coś przed Państwem, i stąd ślub kościelny.

  Pani pisze, iż Państwo macie w planach ślub cywilny, ja myślę, iż dobrze jest skontaktować się więc z Ks. Proboszczem miejsca zawarcia przyszłego ślubu kościelnego, aby wyjaśnić, iż przykładowo wskazane okoliczności (nadużycia) nie będą miały miejsca w Państwa przypadku. Musicie Państwo wejść jednak w taki kontakt.

  Wszystkiego dobrego!

  margil skomentował/a odpowiedź 2018-05-04 14:46

  Pani Arletto, Bardzo dziekuje za pomocna odpowiedz, skontaktujemy sie z Ks. Proboszczem zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Niemniej jednak, zeby zrozumiec w pelni - czy jest w ogole mozliwosc, aby wziac slub cywilny w Szwecji i po slubie cywilnym koscielny w Polsce? Czy gdybysmy wzieli slub cywilny w Szwecji to uniemozliwiloby nam to wziecie slubu koscielnego w Polsce? Pozdrawiam serdecznie!

  Arletta Bolesta - adwokat kościelny zaktualizował/a odpowiedź 2018-05-04 15:26
  Wie Pani, sytuacja wygląda tak, iż mamy do czynienia z dwoma Państwami, a nie jednym - np. PL - w którym byłby zawarty związek cywilny, a następnie kościelny. Radzę jednak wejść w kontakt. Wg mnie nie powinno być problemu, aczkolwiek ja zajmuję się przeciwstawną dziedziną.
  Kłaniam się!

  Ocena odpowiedzi 0 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania