Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-27 00:32 autor: a1e4j8

16 388 odsłon

PESEL

PESEL, Urodzilam sie w Polsce w 1956 roku i wyjechalam na stale z Polski w 1984 roku. Uzyskalam odpowiedz ze Jest pewna grupa obywateli polskich, którym numeru PESEL nie nadano. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mieszkają na stałe poza granicami Polski i wyjechali z kraju przed wprowadzeniem systemu PESEL”.

Sprawdzilam poprzez Konsulat i otrzymalam odpowiedz ze numeru PESEL nie posiadam i zeby otrzymac ten numer musze zlozyc wiele dokumentow. Nie wystepuje o biometryczny paszlort.

Pytanie moje jest:

 1. Przyczyny ze Osoby urodzone w Polsce w 1950r ktore wyjechaly na stale w 1985 posiadaja numer PESEL

 2. Jaki jest powod ze ja nie nie posiadam numeru PESEL i przyczyny

 3. W ktory roku zostal wprowadzony systemu PESEL

Dziekuje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-27 08:41 autor odpowiedzi: smiling

  Jest pewna grupa obywateli polskich, którym numeru PESEL nie nadano. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mieszkają na stałe poza granicami Polski i wyjechali z kraju przed wprowadzeniem systemu PESEL, bądź urodzili się za granicą i tu mieszkają na stałe. Osoby takie mogą otrzymać numer PESEL składając w tym celu odpowiedni wniosek wraz z odpisem  polskiego  aktu małżeństwa oraz odpisem polskiego aktu urodzenia. UWAGA: W PRZYPADKU PASZPORTÓW BIOMETRYCZNYCH DO ZAREJESTROWANIA WNIOSKU NIEZBĘDNA JEST ZNAJOMOŚĆ NUMERU PESEL. BEZ NUMERU PESEL NIE MA MOŻLIWOŚCI ZAREJESTROWANIA WNIOSKU O PASZPORT BIOMETRYCZNY (A CO ZA TYM IDZIE POBRANIA ODCISKÓW PALCÓW). NIE MOŻNA JEDNOCZEŚNIE APLIKOWAĆ O PESEL I PASZPORT (procedura oczekiwania na nadanie numeru PESEL trwa kilka dni od złożenia aplikacji).

  Nadanie numeru PESEL w związku z ubieganiem się o wydanie paszportu jest czynnością bezpłatną. Kłania się KONSULAT TAM NALEŻY SIĘ UDAĆ

  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-27 08:52
  a to jest ciekawe nie sprawdziłem daty wyjazdu  bo przecież PESEL wprowadzono Numer PESEL został wprowadzony w Polsce w 1979 przez organy państwa na mocy ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 11:54 autor odpowiedzi: smiling

  to mam pytanie jak to się stało że nie dostał/a  Pan/i  numeru PESEL w czasie podytu w Polsce przed opuszczeniem Ojczyzny? MUSIAŁ BYĆ PRZYDZIELONY COS JEST NIE TAKW OPISIE PYTANIA ,wiek Pana/i  wynosił 28 lat i każdy praktycznie w Polsce miał przydzielony PESEL

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 00:23 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  System PESEL wprowadzono w  1979 r.

  Trudno powiedzieć konkretnie dlaczego nie ma Pani nr PESEL. Po prostu nie uwzględniono Pani w tym systemie. Myślę, że powód dla którego nie ma Pani nr PESEL jest o wiele mniej istostny niż sam fakt nieposiadania nr PESEL. Niezależnie od tego dlaczego tego nr Pani nie ma, jeżeli chce mieć Pani nadany ten nr musi Pani postępować zgodnie z procedurą.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania