Porady - pytania i odpowiedzi

2011-05-11 05:03 autor: a1e4j8

99 152 odsłon

Jak sprawdzić lub otrzymać numer PESEL - posiadam obywatelstwo polskie,mieszkam za granicą

Proszę o poradę w sprawie sprawdzenia jaki jest mój numer PESEL. Nie pamiętam tego numeru. Urodziłam sie w Krakowie i obecnie przebywam za granica. Nie posiadam aktualnych polskich dokumentów.

Gdzie mogę uzyskać informacje jaki jest mój numer PESEL, czy mogę dać pełnomocnictwo komuś w Polsce żeby sprawdził ten numer czy musze wystąpić osobiście i do kogo.

Proszę o pomoc w tej sprawie i z góry bardzo dziękuję.

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-05-14 14:24 autor odpowiedzi: basialwica

  Witam. Skieruj sprawe do Wydzialu Spraw Obywatelkich danego Urzedu. Tam powinienes znalesc odpowiedz. Zadzwon a otrzymasz stosowne odpowiedzi. Pozdrawiam.

  Ocena odpowiedzi 13 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-08-06 15:14 autor odpowiedzi: BPPIPP BIUREX

  Witaj, sprawa jest bardzo prosta - a mianowicie: W każdym obcym kraju istnieje Ambasada RP lub Konsulat, ewentualnie konsul honorowy. W tych instytucjach dowiesz się swój nr PESEL - albowiem posiadaja tam odpowiednie bazy danych. Niekiedy konsul na odczepnego każe samemu znaleźć sobie sposób na zdobycie  jakichkolwiek informacji o sobie samym, ale nie daj się zwieść - każdy konsul ma obowiązek ustawowy Ci w tym pomóc. Weryfikacja odbywa sie w sposób bardzo prosty - podajesz wszelkie dane jakie znasz potem kierujesz prośbę do konsulatu o ustalenie numeru PESEL nie mogą Cię odsyłać z kwitkiem - muszą to załatwić. Konsulaty stanowią jakoby każdą instytucję urzędową Polski poza jej granicami. Pozdrawiam

  Ocena odpowiedzi 6 15

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-25 11:15 autor odpowiedzi: Mar-Basia

  Witaj. Sprawa wydawalaby sie prosta, ale procedura czasamiu moze  bardzo "zakrecona". Zalezy od przypadku i miejsca gdzie znajduje sie konsulat. Jedno jest pewnem, ze wszystko mozna zalatwic przez Konsulat Polski Bron Boze przez Konsula Honorowego - bo ta funkcja to jest wielkie nieporozumienie. 

  Procedura jest kosztowna. Najpierw sprawdz jakie potrzebujesz dokumenty: metryke urodzenia, akt malzenstwa, jesli malzenstwo zawarte poza Polska musisz je zarejestrowac w kraju (pomoze Ci w tym odplatnie Konsulat), naturalnie dokumenty musza byc w jezyku polskim i potwierdzone przez tlumacza przysieglego przy trybunale.

   

  Procedura nie jest szybka, czasami zajmuje 2-3 lata - tak to bylo w moim przypadku, z powodu powolnosci wladz konsularnych kraju w ktorym obecnie zyje i balaganu w krajowej administracji.

   

  PESEL jest potrzebny jezeli np chcesz wyrobic paszport wazny na 10 lat, kupic posiadlosc w Polsce...

   

  Zycze powodzenia i CIERPLIWOSCI.  

   

  Ocena odpowiedzi 3 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-26 17:59 autor odpowiedzi: smiling

  Jest pewna grupa obywateli polskich, którym numeru PESEL nie nadano. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mieszkają na stałe poza granicami Polski i wyjechali z kraju przed wprowadzeniem systemu PESEL, bądź urodzili się za granicą i tu mieszkają na stałe. Osoby takie mogą otrzymać numer PESEL składając w tym celu odpowiedni wniosek wraz z odpisem  polskiego  aktu małżeństwa oraz odpisem polskiego aktu urodzenia. UWAGA: W PRZYPADKU PASZPORTÓW BIOMETRYCZNYCH DO ZAREJESTROWANIA WNIOSKU NIEZBĘDNA JEST ZNAJOMOŚĆ NUMERU PESEL. BEZ NUMERU PESEL NIE MA MOŻLIWOŚCI ZAREJESTROWANIA WNIOSKU O PASZPORT BIOMETRYCZNY (A CO ZA TYM IDZIE POBRANIA ODCISKÓW PALCÓW). NIE MOŻNA JEDNOCZEŚNIE APLIKOWAĆ O PESEL I PASZPORT (procedura oczekiwania na nadanie numeru PESEL trwa kilka dni od złożenia aplikacji).

  Nadanie numeru PESEL w związku z ubieganiem się o wydanie paszportu jest czynnością bezpłatną.

  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-26 18:01
  Konsulat się kłania

  Ocena odpowiedzi 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 00:15 autor odpowiedzi: a1e4j8

  PESEL- Dziekuje za odpowiedz.
  Urodzilam sie w Polsce w 1956 roku i wyjechalam na stale z Polski w 1984 roku. Uzyskalam odpowiedz ze “Jest pewna grupa obywateli polskich, którym numeru PESEL nie nadano. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mieszkają na stałe poza granicami Polski i wyjechali z kraju przed wprowadzeniem systemu PESEL”.
  Sprawdzilam poprzez Konsulat i otrzymalam odpowiedz ze numeru PESEL nie posiadam i zeby otrzymac ten numer musze zlozyc wiele dokumentow. Nie wystepuje o biometryczny paszlort.
  Pytanie moje jest:
  1. Osoby urodzone w Polsce w 1950r ktore wyjechaly na stale w 1985 posiadaja numer PESEL
  2. Jaki jest powod ze ja nie nie posiadam numeru PESEL
  3. W ktory roku zostal wprowadzony systemu PESEL
  Dziekuje

  Ocena odpowiedzi 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-03 03:55 autor odpowiedzi: smiling

  Numer PESEL został wprowadzony w Polsce w 1979 przez organy państwa na mocy ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.  Pisze pani że data urodzin to 1956 rok wyjazd 1984r - to w/g mnie musiała mieć Pani nadany nr .pesel gdzieś jest błąd  poprostu nie wiem  stawiam znak zapytania??

  Ocena odpowiedzi 4 6

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania