Porady - pytania i odpowiedzi

2015-04-26 22:14 autor: Piotr_196

7 554 odsłon

Czy w tym przypadku trzeba wykupic mieszkanie i jakie koszty?

Witam.
Od 2 miesiecy jestem zameldowany z chora babcia w mieszkaniu komunalnym (niewykupionym, w Lodzi). Stoje wlasnie przed decyzja czy wykupic mieszkanie i w akcie darowizny otrzymac je od babci, czy tez (m.in. aby ominac rozne konsekwencje darowizn oraz uzbierac samodzielnie okreslona kwote na wykup) czekac nan do ew. smierci babci, lecz nie wiem jakie prawa mam do tego mieszkania jako wnuczek i czy moga mnie stad wyrzucic? Chodzi o to aby stac sie pozniej najemca lokalu. Co sie dzieje w przypadku smierci? Czy musze splacac dzieci babci? Czy w akcie darowizny trzeba cos napisac aby nie splacac? Co musze wziac pod uwage dostajac taka darowizne (jakie mniej wiecej koszty za co). Czy po pierwszej racie mozna juz darowac to mieszkanie? Co z podatkiem?
Dziekuje z gory

Pytanie zaktualizowano 2015-04-26 23:15

Czy w przypadku umowy o dozywocie moja mama i jej brat maja prawo do zachowku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-04-28 15:39 autor odpowiedzi: antoni64

    mam nadzieję, że zameldowałes się i pomagasz babci a nie tylko czychasz na mieszkanie...

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-18 07:39 autor odpowiedzi: Eska1954

    Skoro mieszkanie jest nie wykupione to nie można mówić o darowiźnie.

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-18 08:24 autor odpowiedzi: smiling

    jeśli chcesz mieć mieszkanie po Babci to zwróć się do Niej i zaproponój jej wykup tego mieszkania ( że Ty wykupisz) i opiekę nad Nią lecz to musi być szczera rozmowa a nie gdybanie jak na forum pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-18 08:24 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Wnuk nie wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu po babci (art. 691 § 1 KC - W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą).

     

    Być może prawo miejscowe (uchwała Rady Miasta Łodzi) pozwala na „przejęcie najmu” przez inne niż wymienione w art. 691 § 1 KC osoby zamieszkujące wraz ze zmarłym najemcą.

    Być może uchwała pozwala na zamianę najemcy.

     

    Każda gmina ustala własne warunki zbywania lokali na rzecz najemców, wysokość bonifikaty itp. W niektórych gminach aby móc wykupić lokal koniecznym jest bycie najemcą lokalu przez określony czas, albo wejście w najem przed jakąś datą. To gmina ustala także które lokale będą zbyte.

    W  sprawie przedstawionej w pytaniu należy sprawdzić czy warunki wykupu lokalu będą korzystniejsze w sytuacji kiedy babcia wykupi lokal i podaruje go wnukowi czy też czy wnuk będzie miał możliwość wykupu kiedy sam będzie najemcą.

     

    W sprawie radziłbym zapoznać się z uchwałami Rady Miasta Łodzi dotyczącymi:

    1.      Zasadami wynajmowania lokali komunalnych

    2.      Zasadami zbywania lokali komunalnych na rzecz najemców

     

    Sprawę zbadałbym również pod kątem tego czy Pan nie jest najemcą lokalu – tu należałoby sprawdzić kto przed babcią był najemcą czy miała męża, który zmarł a jak tak to kiedy i kto wówczas zamieszkiwał z dziadkami. Co z Pana rodzicami – czy mieszkali w tym lokalu i jakie były okoliczności opuszczenia lokalu. Od kiedy Pan mieszka w tym lokalu itp.

    Był okres, że w stosunek najmu wstępował szerszy krąg osób niż obecnie wskazane w art. 691 KC.

     

    Jeżeli babcia miałaby darować wnukowi mieszkanie (po nabyciu jego własności) wnuk musi pamiętać o kwestii zachowku po śmierci babci – niektóre darowizny zalicza się bowiem do spadku przy obliczaniu zachowku a obdarowany może odpowiadać za zapłatę zachowku na rzecz osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych (zstępnych, rodziców, małżonka).

    Umowa o dożywocie jest umową odpłatną i nie zalicza się do spadku przy ustalaniu zachowu. Dodam jednak, że ostatnio spotkałem się z orzeczeniem, w którym, sąd uznał, że umowa o dożywocie jaką zawarto w tej sprawie jest jednak doliczana do spadku.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania