Porady - pytania i odpowiedzi

2012-07-07 11:14 autor: Mariusz57

9 334 odsłon

Tryb wniosku o orzeczenie niepełnosprawności

W odpowiedzi na wcześniej zadane pytanie przeczytałem, że istnieje możliwość złożenie takiego wniosku na podstawie odrębnych przepisów (na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS).

Proszę o podpowiedź jak się to załatwia (panie z MOPS nie wiedzą o co chodzi).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-07-11 21:57 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Trzeba złożyć wniosek w sprawie wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.

  Dziwne, że panie z mops nie wiedzą o co chodzi....

  Podstawa prawna takiego wniosku to:

  1. Art.5, art.5 a, art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj.: Dz. U. z 2010 r. Nr 214 poz. 1407)
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. Nr 139, poz.1328 z późn. zm.)

  Mogę przesłać na mejla wzór takiego wniosku, ale nie widzę, żeby w senior pl była taka możliwość.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-07-12 06:38 autor odpowiedzi: Mariusz57

  Witam. Byłbym bardzo wdzięczny za przesłanie mi wzoru takiego wniosku na adres mdg57@vp.pl . Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-27 13:16 autor odpowiedzi: Aleksander5

  Witam!

  Chciałem skorzystać z tej możliwości,ustalenia stopnia niepełnosprawności na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i dzwoniłem w tej sprawie do PZDSOON i pani twierdzi że nie ma takiej możliwości i nie wie  czy kiedykolwiek taka możliwość istniała  ,czy to jest aktualne? w ogóle nigdzie indziej nie znalazłem informacji o takiej opcji tylko Pan Łukasz o tym pisze założyłem nawet wątek na pewnym forum gdzie jest dużo niepełnosprawnych i tam też nikt nigdy z tego nie korzystał nikt, nic nie wie.Czy Pan łukasz zna taki przypadek że komuś przyznano stopień niepełnosprawności na podatwie orzeczenia  z ZUS?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-27 14:05 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Pewnie, że znam. Podstawa prawna:

  Art. 5.  Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  1. całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawnośc
  2. niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  3. całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  4. częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności

  Art. 5a.  1.  Osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia, o których mowa w art. 5, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
  2. W postępowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym:

  1. stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych orzeczeń, o których mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 5 i 6
  2. wskazania, o których mowa w art. 6b ust. 3, ustala się stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

  3. Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności ma prawo żądać od właściwych organów rentowych udostępnienia kopii orzeczeń, o których mowa w ust. 1, a organy te są obowiązane do ich udostępniania.
  4. Od orzeczenia, o którym mowa w ust. 2, nie służy odwołanie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-27 16:20 autor odpowiedzi: Aleksander5

  Dziękuje za odpwiedź bałem się żę to stary wątek i nikt nie zwróci na to uwagi.

  Z tymi przepisami prawnymi to jest tak że  aby być czegoś pewnym to trzeba  by się zapoznać ze wszystkimi ustawami jakie uchwalono, bo w nich jest pełno odniesień do innych ustaw,więc nie wiem czy jest sens w ogóle to czytać i czy ja bym to zrozumiał.

  Więc co ja mam zrobić w tej sytuacji mam iść do PZDSOON i przytoczyć im te wszsytkie przepisy prawne?A co jeśli oni zinterpretują je inaczej? 

  Czy poprostu zaznaczyć we wniosku w  tabelce: "zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla celów" cel: "korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawei odrębnych  przepisów" i dopisać na podstwie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i liczyć na to że oni to uznają,ja chce jeszcze do innych celów uzyskać ten stopień. Głównie  po to aby otrzymać zasiłek pielegnacyjny czy te dwa cele ze sobą kolidują? czy mam można zaznaczyć wiele celów?

  W ogółe w tej tabelce  zaznacza się cel w jakim chcem uzyskać to orzeczenie o niepełnosprawności więc dlaczego akurat tam mam wpisać nie cel tylko  sposób w jaki mają mi ustalić ten stopień jak ma się ktoś domyślić że to tam należy wpisać ja bym w życiu na to nie wpadł.

  Gdy składam wniosek w tym trybie , to jakie dokumenty muszę  dołączyć? napewno to orzeczenie z zus ale czy, historie choroby badania i zaswiadczenie lekarskei też? czy wtedy też trzeba iść na komisje?

  Jeszcze jedna kwestia w wątku autora Mariusz57 " Renta a orzeczenie o niepełnosprawności" napiisał  Pan w jednej odpowiedzi że: "Na podstawie orzeczenia ZUS o całkowitej niezdolności do pracy Powiatowy Zespól Ds. Orzekania o Niepełnosprawności może wydać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności."

   a wkolejnej odpowiedzi że: "W przypadku gdyby osoba o częściowej niezdolności do pracy składa wniosek o wydanie orzeczenia na podstawie orzeczenia ZUS, PZDSOON musi wydać orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności"


  Więc PZDSOON może czy musi wydać odpowiedni stopień wg przepisów zawartych w Art. 5 który przytoczył Pan w odpowiedzi powyżej

  P.S. W ogóle to czy w szkole nie powinno być takiego przedmiotu jak Prawo? skąd mam wiedzieć co mi wolno a czego nie?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-28 08:50 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Przykładowy wniosek można zobaczyć tu:

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 00:35 autor odpowiedzi: Aleksander5

  Aha więc mam zły wniosek,ale na kilka pytań nie dostałem odpowiedzi Czy PZDSOON może czy musi wydać odpowiedni stopień wg przepisów zawartych w Art. 5 który przytoczył Pan Łukasz w odpowiedzi powyżej?

  po przejrzeniu wzoru tego wniosku dowiedziałem się że jednak muszę składać jakąś dokumentacje medyczyną ale jaką? i po co skoro proszę o ustalenie stopnia niepełnsoprawności na podstawie orzeczenia z ZUS?

  Czy  trzeba się stawiać na komisje?

  A w ogóle to nazwa wniosku który Pan Łukasz podał nie mówi nic o ustalaniu stopnia niepełnosprawności?

  I Po co trzeba wpisywać cel korzystania z ulg i uprawnień  na podstawie odrębnch przepisów? skoro moim celem jest akurat zasiłek pielegnacyjny 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-08 03:55 autor odpowiedzi: smiling


  ja mam orzeczenie Z.U.S. - lecz nie wydadzą mi karty do parkowania z powodu braku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - musiałem pójść do sekretariatu komisji orzeczenia stopnia niepełnosprawności - mają swoje druki inne jak w Z.U.S- ie i ponownie musiałem chodzić po lekarzach i przedstawić zaświadczenia lekarskie - tak samo jak w Z.U.S-ie i stanąć  na komisję  - teraz to jest 16 lutego odbiorę orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-27 18:33
  i odebrałem lecz za dwa dni złożyłem odwołanie od orzeczenia  do Krakowa gdyż z pierwszej(znacznej )zrobiono mi drugą -  mają czas na odpowiedź dwa tygodnie, jeśli podtrzymają to wyznaczą mi termin komisji do Krakowa

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2012-05-03 14:12 przez Mariusz57

  Renta a orzeczenie o niepełnosprawności

  Witam. Obecnie jestem rencistą z tyt. całkowitej niezdolności do pracy (ZUS). Chcę podjąć pracę w ochronie (wg przepisów mogę), lecz wymaga się ode mnie orzeczenia o niepełnosprawności. Po przeszukaniu internetu znalazłem artykuły mówiące o "wyższości" renty nad orzeczeniem t.zn. że mając orzeczenie...

  kategoria: ZUS, zasiłki

 • Dodano 2011-04-09 14:23 przez kciuki

  Wyższa matematyka ZUS - ubruttowienie?

  Czy można "ubruttowić " świadczenie , nie zmieniając wskaźników (np: renty w 1992r) dla potrzeb naliczenia podatku dochodowego,nie zmieniając wskaźnika podstawy wymiaru i wskaźnika wysokości świadczenia-gdziekolwiek sprawdzam czytam, że nie można a ZUS tawierdzi ,że można...kto ma rację?

  kategoria: ZUS, zasiłki

 • Dodano 2012-03-02 13:47 przez yolka

  Jaka jest obecnie sytuacja rencistów, którym ZUS zabrał rentę po wielu latach jej wypłacania?

  28 lutego 2012 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art 114, ust 1 Ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach jest niezgodny z konstytucją. 1 marca 2012 roku zostałam wezwana na komisję w ZUS , która odebrała mi prawo do renty. Rentę pobierałam od kilkunastu lat i została mi ona przyznana na stał...

  kategoria: Emerytura, renta

 • Dodano 2012-02-14 09:01 przez ela5

  Czy praca w czasie renty liczy się do emerytury

  Czy praca w czasie renty wliczana jest w staż pracy i do emerytury.Nie mam p i stażrzepracowanych lat potrzebnych do otrzymania emerytury, mam 54 lata i 13 lat pracy ze względów zdrowotnych musiałam przejść na rentę. Od roku podjęłam pracę,lecz boję się o swoją przyszłość.Moja renta jest czasowa a c...

  kategoria: Emerytura, renta

 • Dodano 2014-02-06 17:24 przez debomir

  Po 22 latach ZUS odebrał rentę

  Piszę w imieniu mojej znajomej. Jest to 56 letnia kobieta, która od 22 lat pobierała rentę, początkowo rodzinną oraz z tytułu niezdolności do pracy (w chwili śmierci męża miała 34 lata i trójkę dzieci). Od lat choruje na cukrzycę (insulina 3 razy dziennie plus tabletki), nadciśnienie i osteoporozę. ...

  kategoria: Emerytura, renta

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii ZUS, zasiłki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania