Porady - pytania i odpowiedzi

2016-01-25 06:22 autor: 1958franciszek

9 168 odsłon

Czy komornik może zabrać całą rentę.

Mam pożyczkę w prowidencie,który mi nasłał komornika. Komornik mi zablokował konto i zabrał mi jedyne żrodło utrzymania rentę. Mam 1 137,85 zl.renty. Nie zostawił ani złotówki. Nie mam nawet na chleb. Czy komornik postąpił słusznie.Ile z tej mojej renty może zająć. Proszę o wyliczenie. Z góry serdecznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-25 10:03 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Renta podlega zajęciu w 25%.

  W Pana przypadku problemem jest to, że komornik nie zajął Panu renty lecz rachunek bankowy, na który ta renta wpływa.

  Formalnie nie można zarzucić komornikowi działań niezgodnych z prawem mimo, że de facto cała renta została zajęta.


  W chwili obecnej proszę się kontaktować z komornikiem (telefonicznie i pisemnie) z wnioskiem o zwolnienie z zajęcia rachunku bankowego renty, która na ten rachunek wpływa.

  W banku należy zapytać czy bank zastosował przepisy o kwocie wolnej od egzekucji - art. 54 ust. 1 Prawa bankowego - Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.

   

  Oczywiście można wnioskować do ZUS aby świadczenie wypłacał w drodze przekazu pocztowego.

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-25 10:07 autor odpowiedzi: lazan74

  Może. ALe uprzednio możesz wybrać łącznie z konta 11 tysięcy zł. Tej kwoty komornik i bank nie ruszają. Po wybraniu tej łącznej kwoty bank przesyła całą kwotę wynagrodzenia czy renty na konto komornika. Jedynym wyjściem jest zlikwidowanie konta i złożenie prośby w ZUS o przesyłanie renty pocztą. Pozdrawiam

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl skomentował/a odpowiedź 2016-01-25 14:45

  Albo zwolnienie z zajęcia rachunku bankowego kwot, które na rachunek wpływają tytułem renty (już po jej zajęciu). A to może zrobić tylko komornik. Nie powinno być problemu z pozytywnym rozpatrzeniem takiego wniosku przez komornika. Tzn. nigdy nie spotkałem się z tym, aby komornik robił problemy.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Finanse: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania