Porady - pytania i odpowiedzi

2012-02-18 14:33 autor: babciela

26 094 odsłon

Opodatkowanie emerytury

Czy otrzymywana emerytura powinna  być opodatkowana?- przeciez dostajemy wypracowanę pieniadze, które juz raz były opodatkowane. Dziekuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-02-19 18:35 autor odpowiedzi: bodzio2

  Niestety tak , emerytury i renty są opodatkowane, i nie zanośi się na szybką zmianę, tym bardziej że jest kryzys w Europie, czyli w Polsce też.

  babciela skomentował/a odpowiedź 2012-02-19 19:58

  Ja wiem , ze są opodatkowane- ale czy to jest zgodne z ogólnymi zasadami dotyczacymi rent i emerytur, jezeli tak to na jakiej ustawie ja mam się oprzeć, bo zamierzam zadac to pytanie komisji do spraw renr i emerytur przy sejmie RP.dziesiaj mam u siebie ko

  Ocena odpowiedzi 1 19

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-19 20:01 autor odpowiedzi: babciela

  dc- bo coś mi nawaliło- dzisiaj mam goscia z Wloch i tam po protescie emrtytów podatek cofnięto. Czyli podatek jest nam nieslusznie odbierany???
  babciela zaktualizował/a odpowiedź 2012-02-23 15:01
  jeszcze raz proszę o podanie ustawy( prawnik- prawnik!)na podstawie której odlicza sie nam podatek od emerytur. Trzeci raz nie bedę pisala- bo zdaje się nikt nie wie.

  Ocena odpowiedzi 2 18

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-10 16:10 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

  Art. 10 ust. 1 pkt 1ustawy – źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

  Art. 12 ust. 7 ustawy - przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

  babciela skomentował/a odpowiedź 2012-03-10 23:45

  Dziękuję. A ja jeszcze poprosze- jakie zawody wg tej ustawy nie sa opodatkowane-czyli kogo my utrzymujemy? I jeszczy czy nasza emerytura wg prawnika powinna byc opodatkowana- wszak jest to podatek od kwoty juz opodatkowanej....

  Ocena odpowiedzi 0 18

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-07-18 18:46 autor odpowiedzi: norika

  Eerytury są i beda opadatkowane, gdziezby nasze władze zrezygnowały z takiej kasy. A że to niesprawiedliwe, bo faktycznie te pieniądze już raz byłuy opodakowane, to nikogo nie interesuje. Nie pierwsza i nie ostatnia to niesprawiedliwość w naszym systemie.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-07-28 21:34 autor odpowiedzi: babciela

  W całej Europie wmerytury sa opodatkowane. Ja dwołalam sie do rzecznika praw człowieka- przyznał mi rację, obiecał interweniować- ale skończyło się na słowach. Teraz słyszałam, ze coś tam majstrują przy tych podatkach, ale kto jest bardziej sciagalny niż emeryt.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania