Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-07 19:40 autor: mirka1958

16 836 odsłon

kiedy mogę przejść na emeryturę?

Mam przepracowane prawie 18 lat a od 10 lat nigdzie nie pracuje ;czy po ukonczeniu 60 lat bedzie mi przyslugiwala emerytura i w jakiej kwocie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-09 01:02 autor odpowiedzi: basiar2002

    Dowiesz się w swoim czasie w ZUS-sie. Z pewnością naliczą Ci  emeryturę od zarobków  i składek odprowadzanych do ZUS-u.  Ciągłość pracy i.t.p. Radzę podejść  i zapytać w swojej sprawie. Musisz też dostarczyć  do ZUS-u dokumentację potwierdzajacą  lata pracy  poprzez udokumentowanie  dostarczenie  świadectw   pracy  za przepracowane lata. Pozdrawiam. Pomyślnego załatwienia swojej sprawy.

    Ocena odpowiedzi 5 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-12 16:40 autor odpowiedzi: George44

    Niestety, nie masz szans na emeryturę, bowiem poza osiągnięciem wymaganego wieku ( kobiety 60 lat wg starych przepisów, lub 60 lat + 3 miesiące na rok wg nowych przepisów) w3ymagany jest staz składkowy i nieskładkowy 25 lat. Przykro mi- nie spełniasz tych wymogów

    Ocena odpowiedzi 21 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-07 18:55 autor odpowiedzi: marcholt2012

    Będzie Pani przysługiwać emerytura, bo sądząc po nicku jest Pani z rocznika 1958. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. będą miały wypłacaną emeryturę, ale jej wysokość będzie niższa od minimalnej gwarantowanej ustawowo, ponieważ prawo do gwarantowanej ustawowo emrytury przysługuje po przepracowaniu conajmniej 20 lat w przypadku kobiet a 25 w przypadku mężczyzn. Emerytura dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku przysługuje nawet w przypadku bardzo krótkiego czasu opłacania składek. Tu bowiem, w świetle art. 24 ustawy emerytalnej, wystarczy, że osoba, która kiedykolwiek podlegała ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, ukończy powszechny wiek emerytalny.

    Ocena odpowiedzi 4 9

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania