Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-22 07:21 autor: Eulalia3

49 357 odsłon

Ile można przez granicę Polski przewozić pieniędzy i czy trzeba zgłaszać ten fakt na granicy?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-22 07:37 autor odpowiedzi: Eulalia3

    Należy zgłosić i to w formie pisemnej przewożenie krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość jest równa lub przekracza łącznie równowartość 10 000 euro; zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej.
    Eulalia3 zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-22 07:56
    Znalazłam już odpowiedz na swoje pytanie.

    Ocena odpowiedzi 7 8

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-22 09:08 autor odpowiedzi: smiling

    można przewozić do 10 000 euroa powyżej należy złożyć pisemną deklarację nie dotyczy to państw z układu  Schengen,oraz państw pomiędzy którymi podpisane są porozumienia a jeszcze jedno dotyczy to polski czyli musimy też ten fakt zgłosić
    smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-22 09:09
    nie polski a Polski

    Ocena odpowiedzi 7 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-23 20:49 autor odpowiedzi: Andrzej52

    Należy zgłosić i to w formie pisemnej przewożenie kwoty większej niż 10000 Euro

    Oceń odpowiedź 2 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 13:04 autor odpowiedzi: vikkaj

    Zgodnie z art. 18 i 20 Prawa dewizowego, uwzględniając treść art. 3 ust.1 rozporządzenia (WE) 1889/2005, wszyscy podróżni przekraczający granicę Polski są obowiązani:

    •zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę

    −złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także

    −krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość jest równa lub przekracza łącznie równowartość10 000 euro;

    •przedstawiać organom celnym lub organom Straży Granicznej, na ich żądanie, przywożone do kraju lub wywożone za granicę wartości dewizowe oraz krajowe środki płatnicze.

    Równocześnie na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (Dz. U. nr 69, poz.597) podróżnym przekraczającym granicę Polski z innymi państwami obszaru Schengen zezwala się na odstępowanie od obowiązku pisemnego zgłaszania – właściwym organom – przywozu do kraju oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz krajowych lub zagranicznych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość10 000 euro.

    UWAGA: Obszar Schengen – jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób, która dotyczy wszystkich osób dowolnej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na obszarze objętym układem. Nie należy utożsamiać obszaru Schengen z obszarem zajmowanym przez wszystkie państwa członkowskie UE, ponieważ obecnie strefa ta obejmuje łącznie terytoria 25 państw, w tym: terytoria 22 państw członkowskich UE (Austrii, Belgii, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgry, Włoch).





    Ocena odpowiedzi 0 13

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Turystyka: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania