Porady - pytania i odpowiedzi

2018-02-15 04:58 autor: a1e4j8

3 671 odsłon

Zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej

Działka niezabudowana o powierzchni 36ar znajduje się w administracyjnych  granicach miasta Krakowa. Ta częsć miasta nie jest objeta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W wyniku dziedziczenie testamentowego wlascicielami działki po 50% sa dwie siostry nie posiadające kwalifikacji rolniczych i nie posiadają gospodarstwa rolnego. Współwłaścicielki nie sa zainteresowani nabyciem nieruchomości w wyniku podziału. W zwiazku z tym nie można dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości.

Znaleziony nabywca nieruchomości rolnej nie jest rolnikiem, mieszka od lat w dzielnicy miasta w której znajduje sie nieruchomości, nie jest obcokrajowcem. Jest zainteresowny nabyciem 18 ar pod działalność usługową, która spowodowałaby wzrost zartudnienia i dochodów finansowych dla miasta.

Pytanie: Jak można znieść współwłasność i sprzedać nieruchomość zaklasyfikowaną jako rolną dla nierolnika pod inny rodzaj działalności dla dobra miasta, nabywcy i zbywcy ?

Wedlug ANR przepisów we wniosku na sprzedaż nieruchomości trzeba wykazać, że nowy właściciel gwarantuje prawidłowe prowadzenie działalności rolniczej.

W dniu 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości.

Jest to jedna z instytucji prawa cywilnego, na przykładzie której wyraźnie daje o sobie znać brak wieloaspektowego dopracowania rozwiązań legislacyjnych przez ustawodawcę..Rodzi to pytanie o zgodność ustawy z Konstytucją, która chroni prawo własności i gwarantuje m.in. możliwość rozporządzania nieruchomością.
Dziekuje za odpowiedz

[ porady z tej kategorii ]

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania