Porady - pytania i odpowiedzi

2018-01-23 14:02 autor: To_ja1

16 074 odsłon

Rekompensata za opiekę.


Przez kilka lat opiekowałam się samotną ok.90-letnią sasiadką. Brat jej zmarł 35 lat temu, z jego rodziną nie utrzymywała ona kontaktu. Sąsiadka za żadne skarby nie chciała się zgodzić na opiekę spoleczną - nie miala zaufania. Wspominała coś,że myśli o przepisaniu mieszkania, ale przekładała sprawe na później. Ostatnie pół roku spędziła w domu opieki, bo mój Ojciec ciężko zachorował i nie byłam w stanie opiekować się dwiema osobami naraz. Sąsiedzi byli zdumieni,że tyle czasu opiekowałam się i sąsiadka nie przepisała na mnie mieszkania. Nie liczyłam na to, jednak po ich sugestiach zastanawiam się, czy bez testamentu mam jekieś szanse uzyskać rekompensatę za poniesiane trudy i koszty (opatrunki,wożenie do lekarzy ,obiady itp)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-01-23 14:15 autor odpowiedzi: radca prawny Dominik Sęczkowski | www.sslg.pl | prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Szanowna Pani,

  zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego do spadku po określonej osobie należą prawa i obowiązki majątkowe zmarłego (tj. długi spadkowe).

  Szczególnego rodzaju długami spadkowymi są koszty leczenia spadkodawcy, opieki sprawowanej nad spadkodawcą, koszty utrzymania spadkodawcy oraz koszty zwiazane z jego chorobą. 

  Jeżeli poniosła Pani te koszty, będzie się Pani mogła domagać ich zwrotu od spadkobierców sąsiadki (być może spadkobiercami będą określeni członkowie rodziny jej brata - aby to ustalić musiałbym mieć więcej informacji).

  W braku dobrowolnego zwrotu tych kosztów przez spadkobierców sąsiadki, należałoby wnieść sprawę na drogę sądową. Składajć pozew do sądu należałoby jednak wykazać sądowi poniesienie tych kosztów, w szczególności poprzez przedstawienie dowodów w postaci rachunków, faktur, potwierdzeń przelewów, zeznań świadków.

  W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwosci pozostaję do dyspozycji - proszę o kontakt.

  Radca prawny Dominik Sęczkowski - prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-01-26 10:06 autor odpowiedzi: To_ja1

  Jednak jeśli spadkobiercy sie nie znajdą, co jest wielce prawdopodobne, czy mam szansę na spadek, na podstawie zeznań świadków,że opiekowałam się?

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl skomentował/a odpowiedź 2018-01-26 10:52

  Z tytułu opieki spadek nie przysługuje. Dziedziczyć Pani będzie wyłącznie wówczas jeżeli jest Pani spadkobierczynią tzn. jest Pani w kręgu spadkobierców ustawowych lub została Pani powołana do spadku w testamencie.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania