Porady - pytania i odpowiedzi

19 dni temu, 14:18 autor: schmoyoho

401 odsłon

Prawo spadkowe po śmierci męża a dlug dziecka

Witam, prosiłabym o podpowiedź w takiej sprawie - jak wygląda przepisanie mieszkania na wdowę po śmierci męża, który był współwłaścicielem mieszkania a posiadają oni dwójkę dorosłych dzieci. Czy wdowa może przepisać całe mieszkanie na siebie, nie uwzględniając dzieci ? Dzieci jak rozumiem, też mogą być spadkobiercami 50 % mieszkania po zmarłym tacie i w związku z tym muszą zgodzić się, żeby całość została przepisana na mamę ? Mam jeszcze jedną wątpliwość... Jedno z tej wspomnianej dwójki dzieci- syn ma długi i aktualnie sprawa poszła do komornika. Czy gdyby dostał wraz z siostrą część mieszkania po zmarłym tacie/został dopisany, to w razie jesli nie będzie spłacał długów komornik może zająć to mieszkanie, w którym mieszka jego mama będąca współwłaścicielką mieszkania ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 19 dni temu, 15:20 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jeżeli nie było testamentu to dzieci wraz z żoną odziedzczyły spadek, każdy po 1/3 udziału (czyli mają po 1/6 udziału w mieszkaniu). Aby w wyniku działu spadku (połączonego z podziałem majątku wspólnego) mieszkanie przypadło tylko żonie konieczna jest albo zgoda wszystkich współspadkobierców i zawarcie umowy lub orzeczenie działowe sądu.

  Komornik nie będzie mogł zająć udziału dziecka jeżeli dziecko nie będzie współwłaścicielem. Ale jeżeli przekaże nieodpłatnie swój udział wierzyciel będzie mógł złożyć skargę pauliańską - będzie mógł żądać uznania tej czynności prawnej za nieskuteczną względem niego.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X